niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaReligiaWatykan publikuje kalendarz liturgicznych uroczystości Papieża na lato

Watykan publikuje kalendarz liturgicznych uroczystości Papieża na lato

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało oficjalny kalendarz liturgicznych uroczystości Papieża Franciszka na lipiec i sierpień 2023 roku. Wśród nich znajduje się Msza Święta w trzeci Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych oraz nadchodzące podróże apostolskie do Portugalii i Mongolii.

Lipiec to tradycyjnie miesiąc odpoczynku Papieża, podczas którego zawiesza większość swoich działań. Zgodnie z kalendarzem opublikowanym we wtorek, jedyną oficjalną liturgiczną uroczystością, która odbędzie się w Watykanie, jest Msza Święta w trzeci Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych w niedzielę, 23 lipca. Z tej okazji Ojciec Święty ma przewodniczyć Mszy Świętej w Bazylice św. Piotra o godzinie 10:00.

Kościół obchodzi Światowy Dzień każdego roku w czwartą niedzielę lipca, blisko święta dziadków Jezusa, Świętych Joachima i Anny. Papież Franciszek ustanowił ten Dzień w 2021 roku, aby przypomnieć o dziadkach, którzy, jak mówi, są często zapomniani, chociaż “są łącznikiem między pokoleniami, przekazując doświadczenie życia i wiary młodym”.

Papież wybrał na temat tego roku “Jego miłosierdzie jest z pokolenia na pokolenie” (Łk 1:50), co wyraża związek z Światowym Dniem Młodzieży, który odbędzie się krótko potem, w dniach 1-6 sierpnia 2023 roku, w Lizbonie, w Portugalii.

Następne liturgiczne uroczystości odbędą się w kontekście nadchodzących podróży apostolskich Ojca Świętego. W pierwszym tygodniu sierpnia Ojciec Święty będzie przewodniczył liturgicznym uroczystościom podczas swojej podróży apostolskiej do Portugalii, od 2 do 6 sierpnia, z okazji Światowego Dnia Młodzieży.

Podczas tej wizyty Papież odwiedzi stolicę kraju, Lizbonę, i zatrzyma się w Fatimie. Po raz drugi jako Papież, Ojciec Święty odwiedzi miejsce pielgrzymkowe Matki Bożej, do którego co roku przybywają miliony pielgrzymów.

Kalendarz liturgiczny podkreślaalso, że Papież Franciszek będzie przewodniczył liturgicznym uroczystościom pod koniec miesiąca, podczas swojej wizyty apostolskiej w Mongolii, od 31 sierpnia do 4 września. W całej Mongolii jest mniej niż 1500 katolików, a Papież Franciszek będzie pierwszym Papieżem, który kiedykolwiek odwiedzi ten kraj Azji Wschodniej. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikuje program Podróży Apostolskiej i dalsze szczegóły w nadchodzących tygodniach.

Podczas najnowszego konsystorza na stworzenie nowych kardynałów, w sierpniu 2022 roku, Papież Franciszek mianował Kardynałem Giorgio Marengo, Apostolskiego Prefekta stolicy Mongolii, Ułan Bator, pierwszym kardynałem tego kraju.

Lato 2023 roku będzie dla Papieża Franciszka okresem intensywnych liturgicznych uroczystości i podróży apostolskich. W lipcu przewodniczyć będzie Mszy Świętej w trzeci Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. W sierpniu odwiedzi Portugalie na Światowy Dzień Młodzieży, a następnie uda się do Mongolii, stając się pierwszym Papieżem, który odwiedzi ten kraj. Te wydarzenia podkreślają rolę Papieża jako duchowego lidera, który nieustannie pracuje na rzecz zrozumienia i jedności między pokoleniami i kulturami.

Podobne wiadomości

Popularne tematy