sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaPolskaReforma edukacji religijnej w Polsce: minister Nowacka kontra Kościół

Reforma edukacji religijnej w Polsce: minister Nowacka kontra Kościół

Kontrowersyjna propozycja

Barbara Nowacka, nowa minister edukacji, zapowiedziała ograniczenie lekcji religii do jednej godziny tygodniowo finansowanej z budżetu państwa. Ta decyzja jest realizacją obietnicy wyborczej Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, które postulowały zmiany w nauczaniu religii w szkołach.

Reakcja Kościoła: obrona tradycji

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński, zareagował na propozycję Nowackiej, przypominając, że nauczanie katechezy w szkołach jest gwarantowane przez konkordat z 1993 roku. Biuro prasowe Episkopatu podkreśla, że każde zmiany w nauczaniu religii muszą być przedmiotem rozmów między rządem a KEP.

Zmieniające się postawy

Badania wskazują, że coraz więcej Polaków opowiada się za przeniesieniem lekcji religii do parafii. Dane z dużych miast pokazują spadek uczestnictwa w lekcjach religii, szczególnie wśród uczniów liceów.

Perspektywa prawna

Profesor Paweł Borecki z Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że pełna laicyzacja szkoły jest niemożliwa bez zmian w prawie. Możliwe są jednak pewne reformy, takie jak zmniejszenie liczby godzin religii czy zmiana ich umiejscowienia w planie lekcji.

Wyzwanie dla Episkopatu: zatrzymanie exodusu młodych

Duchowni zauważają, że coraz mniej młodych ludzi uczestniczy w lekcjach religii i chodzi do kościoła. Episkopat stoi przed wyzwaniem znalezienia sposobu na zatrzymanie tego trendu, co może wymagać mądrego podejścia do proponowanych zmian.

Podobne wiadomości

Popularne tematy