sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaReligiaPrzygotowania Watykanu do Jubileuszu 2025: "100 Szopek Bożonarodzeniowych”

Przygotowania Watykanu do Jubileuszu 2025: “100 Szopek Bożonarodzeniowych”

Watykan, w ramach przygotowań do nadchodzącego Jubileuszu 2025, kontynuuje swoje inicjatywy kulturalne w ramach serii “Jubileusz to Kultura”. Trzecia wystawa z tej serii, zatytułowana “100 Szopek Bożonarodzeniowych w Watykanie”, prezentuje dzieła różnych artystów z całego świata, ukazując różnorodne interpretacje sceny narodzin Jezusa.

800 lat tradycji szopki greckiej

Wystawa ta ma na celu uczczenie 800-lecia szopki greckiej, pierwszego przedstawienia Narodzenia, które stworzył św. Franciszek w Boże Narodzenie w roku 1223. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 8 grudnia 2023 roku, pod lewą stroną kolumnady na Placu Świętego Piotra.

Międzynarodowe dzieła sztuki

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 120 szopek bożonarodzeniowych z 22 krajów, w tym z Włoch, Chorwacji, Hiszpanii, San Marino, Ukrainy, Irlandii, Słowenii, Węgier, Polski, Estonii, Niemiec, Słowacji, Czech, Austrii, Rosji, USA, Kolumbii, Tajwanu, Wenezueli, Filipin, Gwatemali i Paragwaju. Zwiedzający będą mogli podziwiać oryginalne prace różnego rodzaju: od całkowicie zmechanizowanych szopek, przez te wyrzeźbione w kształcie typowego drewnianego ekspresu do kawy, po szopki uszyte z tkaniny.

Szopki z różnych zakątków świata

Wśród eksponatów znajdą się szopki z katedry w Turynie, Muzeum Rodziny Ulma z Polski oraz szopka z RAI (Włoskiej Sieci Telewizyjnej) Watykan. Wystawę wzbogacą również prace różnych organizacji i stowarzyszeń, w tym dwie szopki stworzone przez więźniów z Verbanii we Włoszech.

Edukacja i kultura

Do inicjatywy dołączyło wiele szkół, w tym kilka z Włoch oraz jedna ze stolicy Estonii, Tallinna – Szkoła Społeczności Świętego Michała. Wystawa, która oficjalnie otworzy się podczas inauguracji, będzie dostępna do niedzieli, 7 stycznia 2024 roku, codziennie od 10:00 do 19:30 pod kolumnadą. Wstęp jest bezpłatny.

Wystawa “100 Szopek Bożonarodzeniowych w Watykanie” to nie tylko okazja do podziwiania artystycznych interpretacji sceny narodzin Chrystusa, ale również moment refleksji nad bogactwem kulturowym i duchowym, które łączy narody z różnych zakątków świata. To wydarzenie, które łączy tradycję, sztukę i duchowość, stanowi ważny element przygotowań do Jubileuszu 2025 w Watykanie.

Podobne wiadomości

Popularne tematy