piątek, 31 maja, 2024
Strona głównaReligiaProtest biskupów RPA przeciwko oskarżeniom naczelnego rabina wobec papieża Franciszka

Protest biskupów RPA przeciwko oskarżeniom naczelnego rabina wobec papieża Franciszka

W ostatnich dniach Konferencja Biskupów Katolickich Afryki Południowej (SACBC) stanęła w obronie papieża Franciszka, odpowiadając na oskarżenia naczelnego rabina Związku Synagog Ortodoksyjnych RPA, Warrena Goldsteina. Rabin Goldstein oskarżył Ojca Świętego o “zmowę z siłami zła, które dążą do unicestwienia narodu żydowskiego”.

Oskarżenia rabina Goldsteina

W swoim wideo rabin Goldstein wyraził opinie, które wywołały kontrowersje, twierdząc, że papież Franciszek nienawidzi Żydów. Te mocne słowa spotkały się z natychmiastową reakcją ze strony SACBC, która wydała list otwarty, broniąc papieża i podkreślając jego zaangażowanie w dialog międzyreligijny.

Odpowiedź SACBC

Biskupi, pod przewodnictwem biskupa Sithembele Sipuka, wyrazili ubolewanie z powodu zarzutów rabina, przypominając o wizycie papieża Franciszka w Izraelu w 2014 roku. Podkreślili, że papież od początku swojego pontyfikatu zobowiązał się do pracy nad dalszym postępem w stosunkach między Żydami i katolikami, co jest dowodem na jego szacunek i przyjaźń wobec narodu żydowskiego.

Papież Franciszek a dialog międzyreligijny

Biskupi zaznaczyli, że opis pragnienia pokoju papieża Franciszka jako “prymitywnego pacyfizmu” przez rabina Goldsteina jest nie tylko niefortunny, ale również podważa jego rolę jako przywódcy religijnego. SACBC podkreśliła, że papież i Kościół katolicki są przyjaciółmi narodu żydowskiego, opierając się na wspólnej wierze Abrahama.

Apel o prawdę i pojednanie

W liście SACBC zwrócono uwagę na potrzebę mówienia prawdy i dążenia do pojednania, nawet jeśli jest to trudne. Biskupi radzą rabinowi Goldsteinowi, aby poświęcił czas na wysłuchanie tego, co mówią jego przyjaciele, podkreślając, że prawdziwi przyjaciele muszą mówić prawdę.

Na zakończenie, SACBC potępiła Holokaust oraz atak Hamasu z 7 października 2023 roku, wyrażając pragnienie współpracy na rzecz pokojowej Ziemi Świętej i świata. List biskupów stanowi ważny głos w debacie na temat relacji międzyreligijnych i pokazuje, jak ważne jest dążenie do zrozumienia i szacunku między różnymi wspólnotami wiary.

Podobne wiadomości

Popularne tematy