piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaReligiaModlitwy i solidarność dla Maroka dotkniętego trzęsieniem ziemi

Modlitwy i solidarność dla Maroka dotkniętego trzęsieniem ziemi

Papież Franciszek przekazał swoje kondolencje ofiarom potężnego trzęsienia ziemi w środkowym Maroku, zapewniając ich o swoich modlitwach i solidarności.

Ekspresja smutku i solidarności Papieża

Papież Franciszek wyraził swój smutek i solidarność z ludźmi Maroka po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło północnoafrykańskie państwo. Ponad 800 osób zginęło po trzęsieniu ziemi o sile 6,8 stopnia w skali Richtera, które miało miejsce w piątkowy wieczór w pobliżu środkowego miasta Marrakesz.

Komunia modlitewna Papieża

W telegramie wysłanym w sobotę i podpisanym przez Sekretarza Stanu Kardynała Pietro Parolina, Papież zapewnił ofiary i ich rodziny o swojej “modlitewnej komunii w obliczu tej naturalnej katastrofy”. Wyraził głęboką solidarność z Marokańczykami i modlił się za spokój dla wielu, którzy zginęli, uzdrowienie dla rannych i pocieszenie dla tych, którzy opłakują utratę swoich bliskich i domów. Papież Franciszek skierował również słowa zachęty do władz cywilnych i służb ratunkowych, które pracują nad udzielaniem pomocy i wsparcia.

Niszczycielskie trzęsienie ziemi

Trzęsienie ziemi raniło co najmniej 690 osób. Uderzyło w Maroko w piątek o 23:11 czasu lokalnego na głębokości 18 kilometrów – epicentrum znajdowało się w Atlasie, w pobliżu miasteczka Ighil, około 80 km na południowy zachód od Marrakeszu. Było odczuwalne w wielu miastach na terenie kraju, w tym w Rabacie i Casablance. Domy i mieszkania zawaliły się w miastach Taroudant i Marrakesz, najbliższym dużym miastu w pobliżu epicentrum. Po trzęsieniu ziemi wielu mieszkańców spędziło noc na świeżym powietrzu, obawiając się potencjalnych wstrząsów wtórnych. Pojawiają się doniesienia o całkowitym zniszczeniu wiosek i mieszkańcach uwięzionych w gruzach. Zespoły ratunkowe zostały wysłane do obszarów dotkniętych trzęsieniem ziemi w poszukiwaniu ocalałych.

Trzęsienie ziemi w Maroku było jednym z najbardziej niszczycielskich w historii kraju. Papież Franciszek, wraz z całą społecznością międzynarodową, wyraził głęboką solidarność i wsparcie dla ofiar i ich rodzin. W obliczu takiej tragedii, modlitwa i wsparcie są niezbędne dla tych, którzy cierpią i potrzebują pomocy.

Podobne wiadomości

Popularne tematy