sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPapież w Mongolii: Podróż przez stepy, by objąć katolickie stado

Papież w Mongolii: Podróż przez stepy, by objąć katolickie stado

Papież Franciszek odwiedza Mongolię, stając się pierwszym papieżem, który odwiedził ten azjatycki kraj. Podczas tej podróży spotka się z przedstawicielami instytucji oraz Kościoła, który odrodził się w Mongolii w 1992 roku.

Papież Franciszek w Mongolii

Podczas konferencji prasowej w wtorek, Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, przedstawił pielgrzymkę Papieża Franciszka do Mongolii, która potrwa od 31 sierpnia do 4 września. Będzie to 43. apostolska podróż Ojca Świętego i 61. kraj, który odwiedził jako papież.

Znaczenie geopolityczne

Lokalizacja Mongolii ma symboliczne znaczenie w obliczu trwającej wojny na Ukrainie. Oczekuje się, że Papież Franciszek odniesie się do tej sytuacji w jednym z pięciu przemówień podczas trzydniowej wizyty, charakteryzującej się spotkaniami z różnymi instytucjami i społecznościami kraju.

Spotkanie z małą katolicką społecznością

Serce całej podróży stanowi spotkanie z małą katolicką społecznością liczącą około 1,500 wiernych. “Papież jedzie do Mongolii głównie, by przemawiać do nich, przekazując słowa zachęty i nadziei tej pięknej rzeczywistości, która wnosi ważny wkład w dziedzinie życia ludzkiego,” powiedział pan Bruni.

Historia Kościoła w Mongolii

Kościół w Mongolii sięga początków IV wieku, kiedy mianowano pierwszego biskupa. Jednak obecność chrześcijan w regionie zanikła podczas lat komunistycznej dyktatury. Od 1992 roku Kościół został ponownie “przyjęty” i “zaproszony do utrzymania obecności”, ożywiony w ciągu ostatnich trzydziestu lat dzięki wielkiej pracy misjonarzy.

Msza Święta i spotkanie z różnymi religiami

Msza Święta, której przewodniczyć będzie Papież Franciszek 3 września w Steppe Arena, zajmuje centralne miejsce w jego programie. W niedzielę Papież będzie także przewodniczył ekumenicznemu i międzyreligijnemu wydarzeniu w Hun Theatre, w którym wezmą udział przedstawiciele szamanizmu, shintoizmu, buddyzmu, islamu, judaizmu, hinduizmu i innych wyznań.

Podróż Papieża Franciszka do Mongolii jest ważnym krokiem w budowaniu mostów między Kościołem a wiernymi w Azji. Jego wizyta podkreśla znaczenie dialogu międzyreligijnego i promuje pokój w regionie.

Podobne wiadomości

Popularne tematy