wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaPapież: Przestańcie używać imienia Boga, by usprawiedliwiać morderstwa i terroryzm

Papież: Przestańcie używać imienia Boga, by usprawiedliwiać morderstwa i terroryzm

“Odnowiłem moje wezwanie, aby przestać używać religii do podżegania nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu oraz powstrzymać się od używania imienia Boga do usprawiedliwiania aktów morderstwa, wygnania, terroryzmu i ucisku” – to tweet Papieża z okazji Międzynarodowego Dnia ONZ Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy opartych na Religii lub Wierzeniach obchodzonego 22 sierpnia.

Naruszenie wolności religijnej

Według raportu Papieskiej Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie Międzynarodowej (Kirche in Not), wolność religijna została niedawno naruszona w krajach zamieszkanych przez ponad połowę ludności świata. Florian Ripka, dyrektor Kirche in Not Deutschland, mówi Radiu Watykańskiemu o głównych powodach prześladowań.

Główne przyczyny prześladowań

Zwraca uwagę, że wzrost naruszeń wszystkich praw człowieka, w tym wolności religijnej, spowodowany był na całym świecie utrzymaniem i konsolidacją władzy w rękach autokratów i liderów grup fundamentalistycznych. Drugim powodem są kraje islamskie, takie jak Burkina Faso, Niger, Mali i Mozambik, gdzie rządy coraz mniej działają przeciwko grupom takim jak Boko Haram czy tzw. Państwo Islamskie. Trzecim powodem są kraje ultranacjonalistyczne, takie jak Indie.

Hybrydowe formy prześladowań

Pomoc Kościołowi w Potrzebie Międzynarodowej zwraca również uwagę na hybrydowe formy prześladowań, takie jak “żelazna pięść w aksamitnej rękawiczce” oraz krwawe. Niektóre kraje wprowadzają kontrowersyjne prawa ograniczające wolność religijną lub dyskryminujące konkretne wspólnoty religijne.

Prześladowania w mediach społecznościowych

W krajach rozwiniętych media społecznościowe były używane do marginalizacji i atakowania grup religijnych. Takie incydenty podważyły podstawowe wartości, w tym wolność sumienia, myśli, religii, wyrażania się, ruchu i zgromadzenia.

Powrót do religijności po pandemii

Po pandemii większość regionów świata doświadczyła powrotu wielu wiernych, aby świętować ważne święta religijne, które są publicznymi wyrazami religijności.

Dialog międzyreligijny

Pomoc Kościołowi w Potrzebie Międzynarodowej zauważa, że inicjatywy dialogu międzyreligijnego wzrosły. Papież Franciszek i inni przywódcy Kościoła na całym świecie rozszerzyli swoje relacje z innymi wspólnotami religijnymi, co jest widoczne na przykładzie encykliki Fratelli Tutti oraz wielu spotkań międzyreligijnych.

Podobne wiadomości

Popularne tematy