wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPapież podczas modlitwy Anioł Pański: Konflikty można by uniknąć, słuchając innych

Papież podczas modlitwy Anioł Pański: Konflikty można by uniknąć, słuchając innych

Papież Franciszek mówi, że podczas podejmowania decyzji dobrze jest się modlić, wezwać Ducha i słuchać z szczerym pragnieniem zrozumienia drugiego człowieka.

Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański, Papież Franciszek skupił się na czytaniu z Ewangelii według Mateusza, w której Jezus mówi: “Kto przyjmuje proroka, bo jest prorokiem, otrzyma nagrodę proroka” (Mt 10:41).

Zwracając się do pielgrzymów zgromadzonych na Placu Świętego Piotra, Papież zastanawiał się nad potrzebą przyjmowania dzisiejszych proroków. “Każdy z nas, bracia i siostry, jest prorokiem,” powiedział, zauważając, że z chrztem wszyscy otrzymaliśmy dar misji prorockiej.

Święty Ojciec kontynuował, tłumacząc, że prorok to ten, który pomaga innym czytać teraźniejszość pod wpływem Ducha Świętego, pomagając im “rozumieć plany Boga i odpowiadać na nie”.

“Prorok to ten, który wskazuje Jezusa innym, kto daje o Nim świadectwo, kto pomaga żyć dzisiaj i budować przyszłość według Jego planów.”

“Wszyscy jesteśmy prorokami,” kontynuował, “świadkami Jezusa, znakami miłości, które wskazują Boga innym, odbiciem światła Chrystusa na ścieżce braci i sióstr.”

Zachęcił wierzących, aby zastanowili się, czy żyją jako świadkowie Jezusa, przynosząc trochę Jego światła do życia innej osoby. “Czy oceniam się pod tym względem? Pytam się: Jakie jest moje świadectwo, moja proroctwo?” powiedział.

Papież zauważył, że w Ewangelii Pan prosi o przyjęcie proroków. “Ważne jest, aby przyjmować się nawzajem jako tacy, jako nosiciele Bożego orędzia, każdy według swojego stanu i powołania,” powiedział.

To jest coś, co powinniśmy robić tam, gdzie żyjemy – wyjaśnił – w rodzinie, w parafii, w społeczności religijnej, w innych miejscach w Kościele i w społeczeństwie.

Zauważając, że Duch “rozdał dary proroctwa w świętym Ludzie Bożym”, Papież powiedział: “Dlatego dobrze jest słuchać wszystkich.”

“Na przykład, kiedy trzeba podjąć ważną decyzję, dobrze jest najpierw się pomodlić, wezwać Ducha, ale potem słuchać i prowadzić dialog, ufając, że każda osoba, nawet najmniejsza, ma coś ważnego do powiedzenia, prorocki dar do podzielenia się,” powiedział.

Zakończył, zachęcając chrześcijan do sprawiania, że ludzie czują się mile widziani, “nie dlatego, że mówią to, co nam się podoba, ale żeby czuli się akceptowani i cenieni jako dary, jakimi są.”

“Zastanówmy się, ile konfliktów można by uniknąć i rozwiązać w ten sposób, słuchając innych z szczerym pragnieniem zrozumienia siebie nawzajem!”

Podsumowując, słowa Papieża Franciszka są mocnym przypomnieniem o sile modlitwy i działania. Są one wezwaniem do nas wszystkich, abyśmy nie zapominali o tych, którzy cierpią, i abyśmy robili wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc. To jest przesłanie, które, jak sądzę, jest ważne dla nas wszystkich, niezależnie od naszych przekonań religijnych.

Podobne wiadomości

Popularne tematy