sobota, 1 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaPapież podczas Anioł Pański: Życie Maryi naznaczone służbą i chwałą

Papież podczas Anioł Pański: Życie Maryi naznaczone służbą i chwałą

Podczas Anioł Pański w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Papież Franciszek podzielił się refleksjami na temat “tajemnicy”, która charakteryzowała życie Jezusa i Maryi: służby i chwały.

Służba i chwała w życiu Maryi


Dziś, mówił Papież, kiedy kontemplujemy Jej wniebowstąpienie ciałem i duszą do chwały nieba, widzimy również Maryję w Ewangelii, wspinającą się “na wzgórze”, aby pomóc swojej kuzynce Elżbiecie. To tam Maryja “ogłasza radosny hymn Magnificat”.

Paralele między życiem Jezusa a Maryi


“Maryja wstępuje, a Słowo Boże ujawnia nam, co ją charakteryzuje podczas tego wznoszenia: służba bliźniemu i chwała Bogu”, powiedział Papież, zauważając, że życie Maryi odzwierciedla życie Jej Syna. “Jezus i Maryja… podążają tą samą drogą, dwie życia, które wznoszą się ku chwale Boga i służą braciom.”

Znaczenie służby


Zastanawiając się nad służbą, Papież Franciszek stwierdził: “To, kiedy schylamy się, aby służyć naszym braciom, wznosimy się; to miłość podnosi życie.” Jednocześnie przyznał, że służenie innym nie jest łatwe; jest koszt pomagania innym. Podobnie jak Maryja, która przemierzyła długą drogę, aby być z Elżbietą, my także odkrywamy, że służba innym wiąże się z zmęczeniem, cierpliwością i troską.

Znaczenie chwały


Jednak Ojciec Święty ostrzegł, że “służba ryzykuje byciem jałową bez chwały dla Boga”. Zwracając się ponownie do Ewangelii, zauważył, że po długiej podróży Maryja nie skupiała się na swoim zmęczeniu; raczej “z Jej serca wyłania się pieśń radości, bo ci, którzy kochają Boga, wiedzą, co to chwała.”

Służba i chwała w codziennym życiu


Papież Franciszek zachęcił słuchaczy, aby zastanowili się: “Czy czynię służbę ‘podstawą’ mojego życia? … Czy, podobnie jak Maryja, rozradowuję się w Bogu? … A po chwaleniu Go, czy rozprzestrzeniam Jego radość wśród ludzi, których spotykam?”


Ojciec Święty zakończył swoje uwagi modlitwą, w której wzywał “Maryję, naszą Matkę, wziętą do nieba”, aby “pomogła nam każdego dnia wspinać się wyżej przez modlitwę i służbę.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy