Papież Franciszek przewodniczył Mszy Świętej na Placu Świętego Piotra, inaugurując XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Zachęcał wiernych do wspólnego kroczenia z Duchem Świętym, „z ufnością i radością”.
Spojrzenie, które błogosławi
Mimo odrzutu, Jezus nie pozwala sobie „być uwięzionym przez rozczarowanie”, ale zamiast tego zwraca się ku Ojcu, pozostając „spokojnym nawet w burzy”. Papież wyjaśnił, że Jezus zaprasza nas, abyśmy byli Kościołem, który kontempluje działanie Boga i rozpoznaje teraźniejszość; „Kościołem, który nie stawia czoła dzisiejszym wyzwaniom i problemom z duchem podziału i konfliktu, ale wręcz przeciwnie, zwraca oczy ku Bogu, który jest komunią i, z zachwytem i pokorą, błogosławi i uwielbia Go, uznając Go za swojego jedynego Pana”.
Gościnne spojrzenie Chrystusa
Jezus „przez całe swoje życie” przyjmuje gościnne spojrzenie Boga Ojca „w kierunku najsłabszych, cierpiących i odrzuconych”. „To gościnne spojrzenie Jezusa również zaprasza nas, abyśmy byli gościnnym Kościołem”, wzywając nas do wewnętrznej postawy, która pozwala nam „spotykać się bez strachu”.
Podążając śladami św. Franciszka
Na koniec, Ojciec Święty zaprosił Lud Boży, aby podążał śladami św. Franciszka, świętego tego dnia. Przypominając wezwanie Jezusa do św. Franciszka: „Idź i napraw mój Kościół”, Papież powiedział: „Synod służy przypomnieniu nam o tym: nasza Matka, Kościół, zawsze potrzebuje oczyszczenia”; i zaprosił wiernych, aby podjęli „tylko broń Ewangelii: pokorę i jedność, modlitwę i miłość”.
Miejsce łaski i komunii
Kończąc swoją homilię, Papież Franciszek ponownie nalegał, aby Synod nie był zgromadzeniem politycznym, ale zwołaniem w Duchu; nie spolaryzowanym parlamentem, ale miejscem łaski i komunii. „Duch Święty”, powiedział, „często burzy nasze oczekiwania, aby stworzyć coś nowego, co przewyższa nasze prognozy i negatywność”. I tak, Papież powiedział: „Otwórzmy się na Niego, głównego bohatera, Ducha Świętego. I chodźmy z Nim, z ufnością i radością”.