niedziela, 3 marca, 2024
Strona głównaReligiaPapież: Kościół musi towarzyszyć pracownikom w obliczu niepewności zatrudnienia

Papież: Kościół musi towarzyszyć pracownikom w obliczu niepewności zatrudnienia

Papież Franciszek przekazał wiadomość podczas spotkania Ruchu Chrześcijańskich Pracowników w hiszpańskim mieście Segowia, zachęcając Kościół do towarzyszenia ludziom borykającym się z problemami na obrzeżach gospodarki.

Spotkanie w Segowii

Członkowie Ruchu Chrześcijańskich Pracowników Hiszpańskiej Akcji Katolickiej (HOAC) zgromadzili się w Segowii na swoim 14. Ogólnym Zgromadzeniu, które odbyło się w dniach 12-15 sierpnia. Papież Franciszek przekazał swoje słowa zachęty w niedzielę, podczas spotkania HOAC, które odbywało się pod hasłem “Budowanie mostów, burzenie murów: Kościół w świecie pracy tworzący więzi braterstwa”.

Praca oparta na ludzkiej godności

W swojej wiadomości Papież wyraził uznanie dla poświęcenia organizacji w pomaganiu Kościołowi towarzyszyć katolikom w miejscu pracy. Przypominając swoje słowa z Evangelii Gaudium, zauważył, że praca jest “istotnym składnikiem życia i ludzkiej godności”. “Praca nie jest tylko działalnością produkcyjną, ale środkiem, dzięki któremu współpracujemy z Bogiem w dziele stworzenia i realizujemy się jako ludzie”, powiedział.

Solidarność Kościoła w obliczu bezrobocia

Papież Franciszek zastanawiał się nad misją Kościoła w towarzyszeniu ludziom we wszystkich aspektach ich życia, w tym w uczestnictwie w życiu zawodowym. Stwierdził, że Kościół szczególnie potrzebuje towarzyszyć ludziom znajdującym się na obrzeżach świata pracy. “Nasze zaangażowanie nie może ograniczać się do izolowanych przemówień czy działań”, powiedział, “ale musi być stałym świadectwem solidarności i wsparcia dla ludzi w sytuacjach pracy i społecznej wrażliwości”.

Więzi braterstwa

Papież wyraził ubolewanie nad faktem, że bezrobocie nadal dotyka wiele rodzin, mówiąc, że Kościół ma obowiązek stać w solidarności z “ludźmi, którzy doświadczają rozpaczy i wykluczenia z powodu bezrobocia”. Zachęcił członków Akcji Katolickiej do “tworzenia więzi braterstwa, niesienia światła Ewangelii i budowania bardziej sprawiedliwego społeczeństwa”.

Zgromadzenie Ogólne HOAC

Ponad 800 osób z 41 diecezji w całej Hiszpanii uczestniczy w Zgromadzeniu Ogólnym w Segowii. Uczestnicy, w tym arcybiskupi, biskupi i członkowie ruchu, spotykają się, aby omówić i podjąć decyzje dotyczące wyzwań, priorytetów i propozycji HOAC na najbliższe sześć lat.

Podobne wiadomości

Popularne tematy