sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaNadzieja i pokój w świątecznym orędziu papieża Franciszka

Nadzieja i pokój w świątecznym orędziu papieża Franciszka

W swoim orędziu bożonarodzeniowym, wygłoszonym podczas błogosławieństwa “Urbi et Orbi” w Boże Narodzenie, papież Franciszek podkreślił, jak Dziecię Jezus objawia czułą miłość Boga do każdego z nas, przynosząc “radość, która pociesza serca, odnawia nadzieję i zapewnia pokój”. Papież modlił się o pokój na świecie i wezwał do podjęcia wszelkich starań, aby zakończyć przemoc i pomóc cierpiącym.

Światło Boże rozpraszające ciemność

Mimo “głębokich cieni”, które dziś pokrywają Betlejem, papież podkreślił, że “zapłonął niegasnący płomień”, ponieważ światło Boże przezwyciężyło ciemność. “Cieszmy się z tego daru łaski! … Radujcie się, wy, którzy straciliście wszelką nadzieję, gdyż Bóg wyciąga do was swoją pomocną dłoń”.

Niewinne ofiary dzisiejszych czasów

Papież przypomniał o niewinnych ofiarach, “małych Jezusach” dzisiejszych czasów, którzy są ofiarami “w łonach matek, w desperackich podróżach w poszukiwaniu nadziei, w życiu tych wszystkich maluchów, których dzieciństwo zostało zniszczone przez wojnę”.

“Tak” dla księcia pokoju

Papież wezwał do powiedzenia “tak” pokojowi i “nie” wojnie, podkreślając, że każda wojna oznacza “porażkę bez zwycięzców, niewybaczalną głupotę”. Wezwał również do powiedzenia “nie” broni, zauważając, że z ludzką słabością często kończy się jej użyciem do wojny.

Koniec przemocy w Ziemi Świętej

Papież modlił się o zakończenie wojny, która niszczy życie ludzi w Izraelu i Palestynie. Wyraził swoje współczucie dla ludzi z Gazy i całego regionu, a w szczególności dla wspólnot chrześcijańskich.

Pokój dla naszego świata

Papież wymienił inne narody, które walczą o osiągnięcie pokoju i stabilności, wspominając o wojnie w Syrii, Jemenie i walczącym Libanie, zapewniając wszystkich ludzi o swoich modlitwach dla ich dobra.

Dialog i pojednanie

Papież modlił się, aby Armenia i Azerbejdżan zbliżyły się do ostatecznego pokoju, szczególnie poprzez pomoc humanitarną i powrót uchodźców do swoich domów w bezpieczeństwie i z poszanowaniem tradycji religijnych.

Solidarność ze wszystkimi

Zwracając się do Ameryk, papież modlił się o wspólne wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktów społecznych i politycznych, złagodzenia ubóstwa i rozwiązania problemów zmuszających ludzi do migracji.

Jubileusz łaski i nadziei

Na zakończenie papież powiedział, że za rok rozpocznie się Jubileusz 2025, oznaczający “czas łaski i nadziei”, ale wymagający naszego przygotowania poprzez “przemianę serc, odrzucenie wojny i przyjęcie pokoju”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy