sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek Wspomina Biskupa Bettazziego, 'Nieustraszonego Świadka' Soboru Watykańskiego Drugiego

Papież Franciszek Wspomina Biskupa Bettazziego, ‘Nieustraszonego Świadka’ Soboru Watykańskiego Drugiego

Papież Franciszek wysłał telegram kondolencyjny po śmierci biskupa Luigi Bettazziego, jednego z najmłodszych uczestników Soboru Watykańskiego Drugiego i niestrudzonego promotora niestosowania przemocy, sprawiedliwości i pokoju.

Papież Franciszek wyraził duchową bliskość z rodziną i wszystkimi, którzy opłakują śmierć biskupa Luigi Bettazziego, który zmarł w sobotę, 16 lipca, zaledwie kilka miesięcy przed swoimi setnymi urodzinami.

W telegramie podpisanym przez Sekretarza Stanu Kardynała, Pietro Parolina, w imieniu papieża i skierowanym do biskupa Edoardo Aldo Cerrato z Ivrea, Papież wspomniał o prelacie, który był, jak powiedział, “tak kochany i ceniony przez tych, którzy spotkali go podczas jego długiego i owocnego posługiwania”.

Papież Franciszek powiedział, że pamięta go jako “wielkiego miłośnika Ewangelii, który wyróżnił się swoją bliskością do ubogich, stając się proroczym znakiem sprawiedliwości i pokoju w szczególnych momentach w historii Kościoła, a także człowiekiem dialogu i punktem odniesienia dla wielu przedstawicieli włoskiego życia publicznego i politycznego”.

Biskup Bettazzi z Ivrea, w północnym regionie Piemont we Włoszech, był długoletnim przyjacielem Pax Christi International i pełnił funkcję Prezydenta ruchu pokoju od 1978 do 1985 roku. Jego skupienie na aktywnej nieprzemocowości, rozbrojeniu i prawach człowieka, napędzane biblijną duchowością, było widoczne w wielu książkach, które napisał, i w jego zobowiązaniu do zrzeczenia się bogactwa i przywilejów oraz do przyjęcia stylu życia ewangelicznej ubóstwa.

Zagrał rolę w promowaniu dialogu między Kościołem Katolickim a włoską sceną polityczną i nawet zaoferował się – razem z dwoma innymi biskupami – jako zakładnik terrorystów z Czerwonych Brygad w zamian za porwanego byłego premiera Włoch Aldo Moro.

Wiadomość Papieża kontynuuje słowami wdzięczności dla Pana “za tego nieustraszonego świadka Soboru” i wezwaniem do wiecznej nagrody obiecanej wiernym sługom.

Na koniec udziela swojego apostolskiego błogosławieństwa społeczności diecezjalnej biskupa Bettazziego i “tej z Bolonii, która widziała go szanowanym jako prezbitera, a potem jako biskupa pomocniczego”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy