niedziela, 3 marca, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek oddaje hołd Maryi: dar złotej róży dla ikony "Salus Populi...

Papież Franciszek oddaje hołd Maryi: dar złotej róży dla ikony “Salus Populi Romani”

W dniu Święta Niepokalanego Poczęcia, papież Franciszek oddał hołd Najświętszej Maryi Pannie, składając u stóp starożytnej rzymskiej ikony “Maria Salus Populi Romani” złotą różę. Ten historyczny gest, nie wykonywany od 400 lat, miał miejsce w Bazylice Santa Maria Maggiore.

Złota róża: symbol papieskiego błogosławieństwa

Złota róża, dar o głębokich korzeniach historycznych sięgających średniowiecza, symbolizuje papieskie błogosławieństwo. Przez wieki była wręczana klasztorom, sanktuariom, monarchom i wybitnym osobistościom w uznaniu ich zaangażowania w wiarę i dobro wspólne. Dar ten podkreśla duchowe znaczenie i głęboką symbolikę ikony “Salus Populi Romani” w życiu Kościoła Katolickiego.

Historyczne precedensy

To nie pierwszy raz, kiedy ikona otrzymała złotą różę. Pierwszy raz została obdarowana w 1551 roku przez papieża Juliusza III, a następnie w 1613 roku przez papieża Pawła V. Obie te róże zaginęły, prawdopodobnie podczas inwazji napoleońskiej na Państwo Kościelne.

Papież Franciszek i jego więź z Maryją

Arcybiskup Rolandas Makrickas, Nadzwyczajny Komisarz Bazyliki, wyraził radość z tego gestu, podkreślając głęboką więź papieża Franciszka z Matką Bożą, czczoną w tym sanktuarium jako “Salus Populi Romani”. Podkreślił, że dar złotej róży jest wyrazem tej więzi i umacnia duchowe i dewocyjne związki ludu Bożego z Najświętszą Maryją Panną.

Modlitwa o pokój

W kontekście tego wydarzenia, papież Franciszek, jak i wierni na całym świecie, zwracają się do “Salus Populi Romani” z prośbą o dar pokoju dla całego świata. Ten gest ma nie tylko historyczne, ale i aktualne znaczenie, przypominając o roli Maryi jako orędowniczki pokoju i jedności.

Dar złotej róży dla ikony “Salus Populi Romani” przez papieża Franciszka jest nie tylko kontynuacją długiej tradycji, ale także potężnym symbolem duchowej więzi między papieżem, Kościołem, a Matką Bożą. To wydarzenie podkreśla rolę Maryi w życiu Kościoła i jej nieustanne orędownictwo za ludzkością.

Podobne wiadomości

Popularne tematy