niedziela, 3 marca, 2024
Strona głównaReligiaDlaczego Kościół ucisza ofiary?

Dlaczego Kościół ucisza ofiary?

Artykuł zatytułowany “Dlaczego Kościół ucisza ofiary?” autorstwa Gilesa Frasera, opublikowany na UnHerd, omawia niedawne kontrowersje dotyczące Kościoła Anglii, a w szczególności jego decyzję o rozwiązaniu Niezależnej Rady ds. Ochrony, która miała na celu badanie nadużyć duchownych i wspieranie ofiar. Autor krytykuje postępowanie Kościoła w tej sytuacji, sugerując, że bardziej zależy mu na ochronie własnego wizerunku niż na rozwiązaniu problemów.

“Moje małe dzieci, mówiące po hebrajsku, nazywają mnie abba. Abba to słowo o wiele bardziej intymne niż angielskie “ojciec”. Mówienie o Bogu jako “abba” to mówienie o Bogu jako o obecności pełnej miłości, a nie surowym despotie. W jednym słowie zawiera się wiele głębokich kwestii – nasz stosunek do ostatecznej natury rzeczy, nasz stosunek do religii, nasz stosunek do naszych własnych ojców.” – pisze Fraser.

Autor artykułu omawia również użycie terminu “Ojciec” w Kościele, argumentując, że może być on problematyczny dla osób, które doświadczyły nadużyć. “Tak, wiem, że słowo ‘Ojciec’ jest problematyczne dla tych, których doświadczenie ziemskich ojców było destrukcyjne i pełne nadużyć.” – mówi Fraser.

Kościół Anglii zdecydował się rozwiązać Niezależną Radę ds. Ochrony, co wywołało wiele kontrowersji. “Dzisiaj kościół jest mniej odpowiedzialny. Usunięcie najsilniejszych niezależnych głosów, które pociągają CofE do odpowiedzialności za jego błędy w ochronie, sprawia, że wyglądamy na opornych na solidną kontrolę i wyzwanie – co oczywiście jesteśmy.” – mówi biskup Birkenhead.

Fraser kończy swoją refleksję, mówiąc: “Kościół jest w totalnym kryzysie, pokonany przez defensywny menedżeryzm i duchowne okrążanie wozów. W niedzielę wieczorem wielu miało dość. Dyrektor ds. Komunikacji Wspólnoty Anglikańskiej, Gavin Drake, zrezygnował z Synodu. ‘Dołączyłem do Synodu, aby uczynić Kościół Anglii bezpieczniejszym miejscem. Nie udało mi się, ponieważ centralna machina Kościoła Anglii użyje całej swojej siły, aby zablokować Synod przed robieniem tego, do czego istnieje.’ Wielu w kościele szybko traci zaufanie do naszego przywództwa. Ponieważ to nasi duchowni ojcowie są problemem – nie nasz niebiański.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy