poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek: Ewangelia jest przekazywana w języku ojczystym

Papież Franciszek: Ewangelia jest przekazywana w języku ojczystym

Papież Franciszek wyraził wdzięczność matkom i babciom, które przekazują wiarę swoim dzieciom i wnukom, podkreślając, że wiara jest przekazywana w języku ojczystym.

Nasza Pani z Guadalupe jako przykład

Papież Franciszek odwołał się do przykładu Naszej Pani z Guadalupe, aby podkreślić znaczenie przekazywania wiary w języku ojczystym. Chociaż wiara dotarła już do Ameryk, kiedy Nasza Pani ukazała się Juanowi Diego, pierwsza ewangelizacja nowego kontynentu nie była pozbawiona problemów. Zamiast drogi inkulturacji, zbyt często wybierano pochopne podejście transplantacji wcześniej ustalonych modeli, nie szanując rdzennych mieszkańców.

Wiara w języku ojczystym

Kiedy Maryja ukazała się Juanowi Diego, przyszła “ubrana w odzież rdzennych ludów, mówiąc ich językiem, przyjmując i kochając lokalną kulturę”. Papież podkreślił, że Maryja głosiła Boga w języku ojczystym ludzi. “Tak, Ewangelia jest przekazywana w języku ojczystym.”

Matki jako pierwsze ewangelizatorki

Papież podziękował matkom i babciom za przekazywanie Ewangelii swoim dzieciom i wnukom, tłumacząc, że wiara jest przekazywana wraz z życiem. “Dlatego matki są pierwszymi ewangelizatorkami.”

Inkulturacja Ewangelii i ewangelizacja kultur

Odwołując się do św. Juana Diego, Papież Franciszek zauważył, że przyjął chrześcijaństwo będąc już żonaty. Mimo trudności, w tym oporu ze strony przywódców Kościoła, Juan Diego kontynuował misję, którą powierzyła mu Nasza Pani.

Niespodzianka od Boga

Nasza Pani potwierdziła swoje orędzie dla Juana Diego cudem, “nadzwyczajnym i żywym obrazem”, który pojawił się na jego płaszczu. To jest “niespodzianka od Boga”, powiedział Papież. “Kiedy jest gotowość i posłuszeństwo, Bóg może dokonać czegoś nieoczekiwanego, czasami w sposób, którego nie możemy przewidzieć.”

Miejsca pielgrzymek i ewangelizacji

Nawet dzisiaj, w sanktuariach maryjnych, miejscach pielgrzymkowych i miejscach głoszenia, widzimy przyjęcie i ewangelizację, które charakteryzowały życie św. Juana Diego. “W tych miejscach wiara jest przyjmowana w prosty i autentyczny sposób”, zakończył Papież.

Podobne wiadomości

Popularne tematy