wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaNowy Wikariusz Apostolski Aleppo: 'Pokój jest moim priorytetem'

Nowy Wikariusz Apostolski Aleppo: ‘Pokój jest moim priorytetem’

Ojciec Hanna Jallouf, nowo mianowany Wikariusz Apostolski Aleppo, wyraża swoje zaangażowanie na rzecz pokoju i pojednania w zniszczonej wojną Syrii, jednocześnie priorytetowo traktując duchowe dobro wiernych.

Pochodzący z trudnego regionu w północnej Syrii, Ojciec Hanna Jallouf, OFM, wyraził swoje zaskoczenie i pokorę, że został wybrany na nowego Wikariusza Apostolskiego Aleppo. “Jestem nieznaczącym proboszczem z trudnego regionu w północnej Syrii i nigdy nie pomyślałem, że Ojciec Święty wybierze mnie do tego ważnego zadania.”

Przez ostatnie 22 lata prowadził parafię Knayeh w prowincji Idlib, a teraz powierzono mu opiekę nad wszystkimi katolikami obrządku łacińskiego w Syrii. Ojciec Jallouf stara się podejść do swojej nowej misji z radością. “Misją, której radosnie się poświęcam, jest podtrzymanie społeczności zniszczonej wojną, wciąż otrząsającej się z zniszczeń spowodowanych przez niszczycielskie trzęsienie ziemi w lutym.”

Trauma jego porwania w 2014 roku przez bojowników Al-Nusra pozostaje wciąż żywa w jego pamięci.

Ojciec Jallouf, rozpoczynając swoje duszpasterskie obowiązki, identyfikuje budowanie pokoju jako natychmiastowy priorytet. Wierni są podzieleni, opowiadając się za rządem lub zbrojnymi grupami rebeliantów, których ciągłe konflikty przynoszą śmierć i zniszczenie.

Ojciec Jallouf uważa za kluczowe pojednanie tych przeciwnych frakcji i wprowadzenie poczucia jedności w klimacie wciąż pełnym nienawiści. Podkreślając tragiczną sytuację w Idlib, Ojciec Jallouf podkreśla pilną potrzebę pokoju.

Ten region, charakteryzujący się intensywnym konfliktem, był świadkiem dramatycznego spadku liczby chrześcijan, “z 10 000 do zaledwie 600”. Nawet księża byli zmuszeni do ucieczki, pozostawiając tylko franciszkanów obrządku łacińskiego do udzielania pomocy.

Kościół, jak twierdzi Ojciec Jallouf, może przyczynić się do pokoju w kraju, powstrzymując się od zaangażowania politycznego. “Nie powinniśmy wchodzić w kwestie polityczne, ale skupić się na społecznym i codziennym życiu naszych ludzi. Możemy osiągnąć dobre rzeczy, kiedy nie pogrążamy się w polityce.”

Przypomina o pozytywnym wpływie, jaki osiągnięto w Idlib podczas najciemniejszych lat wojny, pokazując możliwość wprowadzenia pozytywnych zmian.

Oprócz swojego zaangażowania na rzecz pokoju, Ojciec Jallouf ma na celu ocenę duchowego dobrostanu społeczności religijnych, księży i wiernych. Słuchając uważnie ich potrzeb i pragnień, ma nadzieję skutecznie prowadzić ich na ich duchowych drogach.

Ojciec Jallouf kończy, podkreślając, że jego działania są napędzane pragnieniem chwały Boga i służby Kościołowi, zapewniając, że jego misja jako nowego Wikariusza Apostolskiego Aleppo przyczynia się do dobrobytu wszystkich pod jego opieką.

Podobne wiadomości

Popularne tematy