niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaNowe perspektywy w przechowywaniu prochów zmarłych: odpowiedzi Dykasterii Nauki Wiary

Nowe perspektywy w przechowywaniu prochów zmarłych: odpowiedzi Dykasterii Nauki Wiary

W obliczu rosnącej liczby osób wybierających kremację dla swoich bliskich, Dykasteria Nauki Wiary Watykanu, na prośbę arcybiskupa Matteo Zuppiego, zajęła stanowisko w kwestii przechowywania prochów zmarłych. Zuppi zadał dwa kluczowe pytania dotyczące zarówno wspólnego miejsca przechowywania prochów, jak i możliwości zachowania części prochów w miejscu znaczącym dla zmarłego.

Wspólne miejsce przechowywania prochów

Dykasteria potwierdziła możliwość utworzenia świętego miejsca dla “wspólnego gromadzenia i przechowywania prochów ochrzczonych”. Takie miejsce miałoby służyć jako wspólna cinerarium, gdzie indywidualne prochy są wylewane. Podkreślono, że takie rozwiązanie ma na celu zapewnienie, że prochy nie zostaną wykluczone z modlitw i pamięci rodziny lub wspólnoty chrześcijańskiej.

Zachowanie części prochów w miejscu znaczącym

Na drugie pytanie, czy rodzina może zachować część prochów zmarłego w miejscu dla niego znaczącym, Dykasteria również odpowiedziała twierdząco. Podkreślono, że każda taka decyzja powinna być zgodna z obowiązującymi normami cywilnymi i dokonana przy uwzględnieniu wszystkich aspektów teologicznych i pastoralnych.

Znaczenie i szacunek dla prochów zmarłych

Dykasteria podkreśliła, że prochy zmarłego pochodzą z materialnych pozostałości, które były częścią jego historycznej podróży. Kościół wykazuje szczególną troskę i oddanie wobec relikwii świętych, co prowadzi do postawy świętego szacunku wobec prochów zmarłych. Przechowywanie ich w świętym miejscu sprzyja modlitwie i pamięci o zmarłym.

Podobne wiadomości

Popularne tematy