wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaReligiaNiski wskaźnik recydywy wśród więźniów z wyższym wykształceniem

Niski wskaźnik recydywy wśród więźniów z wyższym wykształceniem

Fr. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, podkreśla, że ponad 80% więźniów, którzy zdobyli wykształcenie wyższe podczas odbywania kary, nie powraca na drogę przestępczości. To wyróżnia jego uczelnię jako jedną z nielicznych na świecie, oferującą regularne kursy w więzieniach.

Edukacja w więzieniach

Od ponad 10 lat Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II prowadzi zajęcia edukacyjne dla osób pozbawionych wolności. Inicjatywa, znana od 2022 roku jako Centrum Studiów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Areszcie Śledczym, skierowana jest nie tylko do osób w Areszcie Śledczym w Lublinie, ale także w innych zakładach karnych w Polsce.

Słowa Papieża Franciszka

Fr. Kalinowski przypomina słowa Papieża Franciszka skierowane do więźniów włoskiego więzienia “Due Palazzi” w Padwie: “Przede wszystkim jesteście ludźmi, a dopiero potem więźniami. Nie pozwólcie, aby wasze serca były okryte zbroją braku nadziei na lepszą przyszłość (…). Potrzebna jest nawrócenie, które otworzy nas na sprawiedliwość i konkretne perspektywy powrotu do normalnego życia.”

Korzyści z programu

Fr. Kalinowski podkreśla, że rozwój intelektualny, lepsze perspektywy zatrudnienia, resocjalizacja, wzrost samooceny oraz odbudowa więzi społecznych to główne korzyści płynące z podjęcia studiów przez więźniów.

Opinie uczestników

“Nie chcemy marnować czasu w miejscu, w którym się znaleźliśmy; studiowanie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozwija nas i pozwala myśleć o przyszłości z nadzieją,” mówią Artur, Adrian i Tomasz, którzy podczas odbywania kary są również studentami KUL.

Pozytywne oceny

Uruchomienie Centrum Studiów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zostało bardzo pozytywnie ocenione przez Służbę Więzienną, nie tylko przez jej zarząd, ale także przez regularnych pracowników, takich jak kpt. Rafał Paczos, który jest starszym kustoszem ds. kultury, edukacji i biblioteki.

Według Fr. Kalinowskiego, sukces przedsięwzięcia polega na tym, że Katolicki Uniwersytet Lubelski dba o procedury akademickie, a służba więzienna dba o bezpieczeństwo procesu. “Studia podnoszą samoocenę skazanych, pozwalają im czuć się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i pogłębiają ich wiedzę i kompetencje, które mogą być wykorzystane po zakończeniu kary. Od 2013 roku dziesiątki więźniów ukończyły już studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim,” podsumowuje rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Podobne wiadomości

Popularne tematy