poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaReligia"Natychmiastowe zawieszenie broni jest konieczne" - wywiad z Amal Jadou

“Natychmiastowe zawieszenie broni jest konieczne” – wywiad z Amal Jadou

Amal Jadou, wiceminister spraw zagranicznych Palestyny, udzieliła wywiadu dla L’Osservatore Romano, w którym uznała apel papieża Franciszka o zawieszenie broni w Gazie i wyraziła żal z powodu liczby ofiar w Palestynie.

Długa służba dyplomatyczna

Amal Jadou przez wiele lat pełniła funkcje dyplomatyczne, zanim w 2019 roku została wiceministrem spraw zagranicznych Państwa Palestyny.

Niepokój o Gazę

W wywiadzie wyraziła swoje zaniepokojenie wojną w Gazie i wezwała do natychmiastowego zawieszenia broni. Wyraziła również obawy o potencjalne eskalacje konfliktu, które mogą prowadzić do dalszego rozlewu niewinnej krwi.

Reakcja społeczności międzynarodowej

Jadou krytykowała reakcje społeczności międzynarodowej, które wydają się być oznakowane ciszą lub neutralnością. Zwróciła uwagę na fakt, że wielu wzywa do stworzenia korytarzy humanitarnych, ale niewielu domaga się natychmiastowego zawieszenia broni.

Stanowisko papieża Franciszka

Podkreśliła, że jedynym wyjątkiem w tej kwestii jest papież Franciszek, który otwarcie wzywa do zawieszenia broni.

Sytuacja w Gazie

Mówiąc o sytuacji w Gazie, Jadou zauważyła, że Izrael deklarował możliwość “operacji lądowej”, która jednak nie doszła do skutku. Wierzy, że opinie i rady administracji Bidena miały wpływ na opóźnienie tej decyzji.

Gotowość Palestyny do zarządzania Gazą

Na pytanie o gotowość Palestyny do przejęcia administracji nad Gazą, Jadou odpowiedziała, że obecna sytuacja stawia przed nimi bardziej pilne pytanie – jak zatrzymać eskalację przemocy.

Relacje z Hamasem

Jadou opisała Hamas jako palestyńską partię polityczną z reprezentacją wyborczą i podkreśliła, że PLO (Organizacja Wyzwolenia Palestyny) jest jedynym prawowitym przedstawicielem ludu palestyńskiego.

Sytuacja na Zachodnim Brzegu

Mówiąc o sytuacji na Zachodnim Brzegu, Jadou wyraziła obawy związane z rosnącą obecnością uzbrojonych grup osadników cywilnych oraz izraelskiego wojska. Zwróciła również uwagę na fakt, że zamknięcie punktów kontrolnych uniemożliwia tysiącom Palestyńczyków dotarcie do pracy.

Apel do papieża Franciszka

Na zakończenie wywiadu Jadou zaapelowała do papieża Franciszka, podkreślając jego moralny autorytet i wrażliwość na sprawy słabych i uciskanych.

Podobne wiadomości

Popularne tematy