piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaReligiaKs. Giordano Piccinotti nowym prezydentem Apsa

Ks. Giordano Piccinotti nowym prezydentem Apsa

Salesianin ks. Giordano Piccinotti, były podsekretarz Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej, został mianowany nowym prezydentem instytucji. Jego poprzednik, biskup Nunzio Galantino, wyraził wdzięczność na zakończenie swojego pięcioletniego mandatu.

Nowe mianowanie przez Papieża Franciszka

Papież Franciszek mianował 48-letniego salezjańskiego księdza, ks. Giordano Piccinottiego, nowym prezydentem Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (Apsa). Były podsekretarz Apsa zastępuje biskupa Nunzio Galantino, który kierował Apsa przez ostatnie pięć lat.

Sylwetka ks. Piccinottiego

Ks. Piccinotti urodził się 23 lutego 1975 roku w Manerbio, w północnowłoskiej prowincji Brescia. 12 września 2004 roku złożył wieczyste śluby w Towarzystwie Salezjańskim św. Jana Bosko i został wyświęcony na księdza 17 czerwca 2006 roku. Posiada licencjat z teologii duchowej z Salezjańskiego Uniwersytetu Papieskiego w Rzymie.

Podziękowania biskupa Galantino

“Na koniec mojego pięcioletniego mandatu,” powiedział biskup Galantino mediom watykańskim, “dziękuję dobremu Panu i Papieżowi Franciszkowi za doświadczenie, które miałem w dziedzinie, która jest raczej na marginesie, jeśli nie obca, moim zwykłym zobowiązaniom: Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej. Stałe zaufanie do mnie i kompetentne poświęcenie wszystkich moich współpracowników pozwoliło mi wykonać powierzoną mi misję”.

Refleksje na temat Apsa

“W ciągu ostatnich lat zobowiązania wzrosły,” podkreślił, “przechodząc nawet poza zwykłą administrację. Zaczynając od Motu Proprio, w którym Ojciec Święty przeniósł pewne kompetencje Sekretariatu Stanu do Apsa, pod względem administracji. Wielkie zaangażowanie było wymagane dla (niestety) szeroko komentowanej inwestycji w Londynie i ‘ratowania’ szpitala Fatebenefratelli-Isola Tiberina”.

Zakończenie słowami biskupa

“Cieszę się,” powiedział biskup Galantino, “że kontynuowanie i rozwijanie zaangażowania i misji Apsa, Papież wybrał osobę, która ma kompetencje i wielką miłość do Kościoła. Już dobrze zna rzeczywistość i ludzi. I to jest wielką zaletą. Dla wszystkich. Cieszę się również,” zakończył, “że zmiana następuje po pozytywnych wynikach audytu Pwc dotyczącego solidności Apsa”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy