piątek, 6 września, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek - “możliwość błogosławieństwa dla par jednopłciowych przez Kościół Katolicki”

Papież Franciszek – “możliwość błogosławieństwa dla par jednopłciowych przez Kościół Katolicki”

Papież Franciszek wyraził otwartość na możliwość błogosławienia par jednopłciowych przez Kościół Katolicki, co stanowi istotny punkt dyskusji w kontekście historycznego stanowiska Kościoła wobec związków jednopłciowych. Choć Kościół nadal uważa takie związki za “obiektywnie grzeszne” i nie uznaje małżeństw jednopłciowych, Papież podkreśla znaczenie “pastoralnej miłości” w podejściu do osób proszących o błogosławieństwo.

“Nie możemy być sędziami, którzy tylko zaprzeczają, odrzucają i wykluczają” – Papież Franciszek.

Błogosławieństwo w Kościele Katolickim

Błogosławieństwo w Kościele Katolickim to modlitwa lub prośba, zwykle wygłaszana przez ministra, o spojrzenie Boga z przychylnością na osobę lub osoby, które są błogosławione. W kontekście par jednopłciowych, temat ten jest szczególnie drażliwy, ze względu na wcześniejsze dekrety i nauczanie Kościoła.

Zmiana tonu, ale nie doktryny

Chociaż obecne słowa Papieża wydają się być znaczącą zmianą tonu, warto przypomnieć, że jeszcze wiosną 2021 roku ten sam papież zatwierdził dekret zakazujący księżom błogosławienia związków jednopłciowych. Wówczas podkreślano, że takie partnerstwa są grzeszne i jako takie nie mogą być błogosławione.

Błogosławieństwo jako prośba o pomoc

Papież Franciszek nie wyraził się wyraźnie, co miałoby być błogosławione: związki, czy indywidualna osoba lub grupa, która chce zostać pobłogosławiona. Mówił bardziej ogólnie o tych, którzy proszą o błogosławieństwo, jako o wyrażeniu prośby o pomoc od Boga, aby móc żyć lepiej, co jego zdaniem nie powinno być im odmawiane.

“Kiedy prosi się o błogosławieństwo, wyraża się prośbę do Boga o pomoc, błaganie o możliwość życia lepiej” – Papież Franciszek.

Odpowiedź Kościoła

Papież sugeruje, że Kościół powinien zawsze podchodzić do swoich relacji z ludźmi z “życzliwością, cierpliwością, zrozumieniem, czułością i zachętą”. Chociaż to nie oznacza zmiany doktrynalnej, papież Franciszek jest charakteryzowany przez próby złagodzenia języka Kościoła w kwestiach seksualności i innych kluczowych problemów.

Otwartość Papieża Franciszka na dyskusję na temat błogosławieństwa par jednopłciowych może być widziana jako krok ku większej inkluzji i zrozumieniu w Kościele Katolickim, mimo że nie sygnalizuje to zmiany w oficjalnej doktrynie Kościoła.

Podobne wiadomości

Popularne tematy