sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaReligiaKościół w Kornwalii wycofuje zakaz dla kobiet księży

Kościół w Kornwalii wycofuje zakaz dla kobiet księży

Kościół w Kornwalii, który zakazał kobietom ubiegania się o stanowisko proboszcza, pomimo że Dawn French, gwiazda komedii telewizyjnej “The Vicar of Dibley”, była kiedyś jego parafianką, wycofał tę decyzję pod nowym zarządem.

Nowe zarządzanie, nowe podejście

Nowo wybrana rada zarządzająca w kościele św. Fimbarrusa w malowniczym porcie Fowey w Kornwalii poinformowała parafian, że rozpoczęła się “nowa era”. W oświadczeniu parafialnej rady kościelnej (PCC) stwierdzono, że decyzja poprzedniego reżimu o ogłoszeniu nabór na męskiego księdza, aby zapełnić czteroletnią wakację, była “myląca i nierzetelna” dla parafii i miasta.

Zmiana w podejściu do kwestii płci

Nowa PCC chciała, aby kościół “był dostępny dla wszystkich… PCC jednogłośnie zdecydowało o anulowaniu poprzedniej uchwały PCC wymagającej męskiego przywództwa… Chcemy zwerbować najlepszego kandydata, który spełni potrzeby kościoła parafialnego w Fowey, niezależnie od płci.”

Reakcje i perspektywy

Merisa MacInnes, członek PCC, powiedziała: “Cieszymy się, że liczba osób w zgromadzeniu podwoiła się w ostatnich tygodniach i jesteśmy pewni, że odpowiednia osoba na stanowisko wikarego pojawi się w najbliższych miesiącach.”

Kontrowersje i obrona decyzji

W marcu poprzednie PCC broniło swojej decyzji o zakazie kobietom ubiegania się o wakat, twierdząc, że nie jest to “seksistowskie”. Stwierdziło: “Jako kościół ewangelicki, szukamy w Biblii wszystkich spraw wiary. Biblia jest bardzo jasna co do równości – wszyscy są równi… Istnieje jednak debata na temat ról, jakie kobiety odgrywają w kościele.”

Decyzja kościoła w Fowey była dobrym wieściom, ale walka o równość nie skończyła się mimo 30 lat od kiedy kobiety mogły zostać księżmi w Kościele Anglii. “Osobiście uważam, że nadszedł czas, aby Kościół Anglii znalazł hojny sposób na zakończenie tych ustaleń, które pozwalają kościołom na ograniczanie lub nieuznawanie posług kobiet,” powiedziała Martine Oborne, przewodnicząca Women and the Church (Watch), organizacji, która prowadzi kampanię na rzecz równości w Kościele Anglii.

Podobne wiadomości

Popularne tematy