sobota, 1 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaKościół w Europie ledwo słyszalny

Kościół w Europie ledwo słyszalny

Uczestnicy Synodu przyjęli oklaskami tekst Listu do Ludu Bożego, który zostanie opublikowany 25 października. Dokument zawierający syntezę obrad Synodu zostanie opublikowany w sobotę wieczorem.

Rozpoczęcie tygodnia obrad Synodu

Tydzień obrad Synodu rozpoczął się Mszą świętą w Bazylice św. Piotra, której przewodniczył kard. Charles Maung Bo z Mjanmy. W obradach uczestniczył Papież Franciszek, a głos zabrali m.in. dominikanin o. Timothy Radcliffe i australijski teolog ks. Ormond Rush.

Briefing dla mediów

Po zakończeniu sesji porannej, kardynałowie i przedstawiciele różnych zgromadzeń wzięli udział w briefingu dla mediów, dzieląc się wrażeniami z przebiegu prac synodalnych.

Słabość Kościołów Europy

Arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn, odniósł się do słów jezuity Karla Rahnera, mówiąc o słabości Kościołów Europy. Zwrócił uwagę na ograniczone doświadczenie synodalności w europejskich Kościołach oraz na brak jednolitego stanowiska w kwestii migrantów.

Wiara młodych

Kard. Aguiar Retes podkreślił konieczność przekazywania wiary młodszym pokoleniom, zwracając uwagę na ich wrażliwość na kwestie ekologiczne.

Odpowiedzialność Kościoła za losy świata

Kard. Jean Marc Aveline mówił o poczuciu odpowiedzialności Kościoła za losy świata, podkreślając konieczność większego zaangażowania w sprawy współczesnego świata.

Słuchanie – klucz do synodalności

S. Samuela Maria Rigon podkreśliła znaczenie słuchania w obradach Synodu. Zwróciła uwagę, że wszyscy powinni mieć możliwość wyrażenia swojej opinii i bycia wysłuchanym.

Synod o Synodalności jest ważnym momentem dla Kościoła, który stawia przed nim wiele wyzwań. Jednak dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu wszystkich uczestników, Kościół może znaleźć odpowiedzi na pytania współczesnego świata.

Podobne wiadomości

Popularne tematy