poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaReligiaKardynał Parolin podkreśla zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w działania na rzecz klimatu

Kardynał Parolin podkreśla zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w działania na rzecz klimatu

Zobowiązanie religijnych przywódców do walki ze zmianami klimatu

Podczas Globalnego Szczytu Wiary na rzecz Działania Klimatycznego w Abu Zabi, który odbył się przed konferencją COP28 w sprawie zmian klimatu, przywódcy religijni z różnych wspólnot i tradycji podpisali Wspólne Oświadczenie Wiary. Zobowiązali się oni do mobilizacji swoich wspólnot w walce ze zmianami klimatycznymi i wezwali liderów politycznych do podjęcia konkretnych działań.

Kardynał Pietro Parolin o roli przywódców religijnych

Sekretarz Stanu Watykanu, Kardynał Pietro Parolin, wziął udział w ceremonii podpisania i w rozmowie z Vatican News podkreślił rolę, jaką przywódcy religijni mogą odegrać w rozwiązywaniu globalnych problemów, takich jak zmiana klimatu. “Jest to także kwestia etyczna i moralna, którą Stolica Apostolska bardzo podkreśla” – mówił Kardynał Parolin.

Unikalna rola Stolicy Apostolskiej w dyplomacji międzynarodowej

Kardynał Parolin wskazał na unikalną rolę Papieża i Stolicy Apostolskiej w adresowaniu kwestii zmian klimatu. Papież Franciszek wyraził głębokie zainteresowanie tym problemem, co znalazło odzwierciedlenie w dokumentach “Laudato si'” oraz “Laudate Deum”. Stolica Apostolska koncentruje się na zmianie stylu życia i edukacji nowych pokoleń w odpowiedzialnym korzystaniu z zasobów świata.

Zmiana stylu życia i edukacja – klucze do przyszłości

Kardynał Parolin zaznaczył, że nie wystarczy przeznaczać więcej środków finansowych na walkę ze zmianami klimatycznymi. “Musimy naprawdę zmienić nasz sposób życia, aby nie szkodzić Stworzeniu, nie szkodzić naturze, ale być zarządcami, jak powiedział Papież” – podkreślił. Edukacja nowego pokolenia w zakresie odpowiedniego wykorzystywania zasobów świata jest dla Stolicy Apostolskiej zobowiązaniem o charakterze uniwersalnym i światowym.

Watykan wobec wyzwań klimatycznych

Mimo że Państwo Watykańskie jest małe i nie ma znaczącego wpływu na zjawisko zmian klimatu, Kardynał Parolin wyraził przekonanie, że może ono wnosić znaczący wkład w edukację nowych pokoleń w zakresie odpowiedniego korzystania z zasobów Ziemi.

Podobne wiadomości

Popularne tematy