czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaKardynał Dziwisz: "Koniec rozlewu krwi na Ukrainie!"

Kardynał Dziwisz: “Koniec rozlewu krwi na Ukrainie!”

Obchody 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej z Kodeń

Kościół w Polsce świętuje 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej z Kodeń, Królowej Podlasia – Matki Jedności. Kardynał Stanisław Dziwisz wyraża ubolewanie z powodu trwającej wojny w sąsiedniej Ukrainie i apeluje o zakończenie rozlewu krwi.

Specjalne posłannictwo Papieża Franciszka

Papież Franciszek, mianując kardynała Stanisława Dziwisza swoim wysłannikiem, podkreślił w specjalnym liście, że sanktuarium Matki Bożej w Kodeń to miejsce cudów, gdzie wielu ludzi przychodzi się modlić i powierzać swoje życie Maryi.

Homilia i przesłanie kardynała Dziwisza

W swojej homilii podczas Mszy Świętej w wtorek, były sekretarz św. Jana Pawła II podkreślił, że ówczesny kardynał Karol Wojtyła pielgrzymował do Kodeń przed swoim wyborem na Biskupa Rzymu. Mówił o tym, jak Maryja łączy Lud Boży, wskazując na specjalne znaczenie tego miejsca dla jedności Kościołów Zachodniego i Wschodniego.

Apel o zakończenie wojny

Odwołując się do trwającej wojny na Ukrainie, kardynał zwrócił uwagę, że to, co dzieje się w Europie na oczach całego świata, jest nie do przyjęcia. Podkreślił, jak wojna pozbawia naszych braci i sióstr na Ukrainie ich ziemi, prawa do życia, języka i kultury, siejąc śmierć i zniszczenie. Zaapelował o zakończenie tej nienawiści, przemocy i wojny bratobójczej.

Odnowiona koronacja Matki Bożej

Podczas ceremonii na obrazie Maryi i Jezusa umieszczono nowe korony, które zostały poświęcone przez Papieża Franciszka na Placu Świętego Piotra 3 sierpnia 2022 roku. Wielu pielgrzymów przybyło na zaproszenie biskupa Kazimierza Gurdy z Diecezji Siedleckiej oraz Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), którzy są strażnikami sanktuarium.

Historia sanktuarium w Kodeń

Historia sanktuarium w Kodeń sięga wczesnego XVII wieku. Na zaproszenie papieża Urbana VIII, Mikołaj Sapieha modlił się w kaplicy papieskiej przed obrazem Matki Bożej znanym jako Guadalupe lub Gregoriańska. Został uzdrowiony po tej modlitwie. Sapieha potajemnie ukradł ikonę i przyniósł ją do Kodeń w 1631 roku, gdzie pozostaje do dziś.

Podobne wiadomości

Popularne tematy