Rok po apostolskiej podróży Papieża Franciszka do Kanady, Biskup Raymond Poisson, Prezydent Kanadyjskiej Konferencji Biskupów Katolickich, zastanawia się nad postępem, jaki dokonał się w procesie pojednania z rdzennymi mieszkańcami.
Apostolska podróż Papieża Franciszka
Rok temu Papież Franciszek odbył swoją Apostolską Podróż do Kanady. Była to sześciodniowa “pielgrzymka pokutna”, mająca na celu zachęcenie do pojednania między Kościołem katolickim a rdzennymi mieszkańcami, po ciemnym okresie szkół rezydencyjnych w XIX i XX wieku.
Nowy rozdział w historii Kanady
Otworzył się nowy rozdział w historii Kanady, nawet jeśli bolesna strona szkół rezydencyjnych nie zniknie. Proces pojednania między rdzennymi mieszkańcami a Kościołem katolickim rozpoczął się już przed apostolską wizytą Papieża.
Proces i postęp pojednania
“Pojednanie to nie jest coś, co dzieje się w jednym momencie” – powiedział Biskup Poisson. “To proces budowania relacji”. Wizyta Papieża, jak przypomniał Biskup Poisson, była ważną częścią tego procesu i “dała Kościołowi katolickiemu i kanadyjskiemu społeczeństwu jako całości impuls do kontynuowania dyskusji i wspólnej pracy nad zmianami”.
Oświadczenie o doktrynie odkrycia
Jednym z najważniejszych wyników wizyty według Biskupa Poissona było oświadczenie o doktrynie odkrycia, które zostało wydane przez Stolicę Apostolską w marcu 2023 roku.
Papież głęboko zaangażowany
Biskup Poisson przypomniał również obraz Papieża Franciszka na koniec jego pięciodniowej podróży do Kanady. “Był wyczerpany, ale poświęcił znacznie więcej czasu na spotkania z ocalałymi niż było planowane. Był osobiście zaangażowany w tę sprawę, i naprawdę mu na tym zależało”.
Biskup Poisson zakończył, mówiąc, że jest jeszcze wiele pracy do zrobienia, ale proces pojednania posuwa się naprzód. “Jesteśmy zdecydowani iść tą drogą razem” – powiedział.