wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaKanadyjski Biskup podkreśla proces pojednania rok po wizycie Papieża

Kanadyjski Biskup podkreśla proces pojednania rok po wizycie Papieża

Rok po apostolskiej podróży Papieża Franciszka do Kanady, Biskup Raymond Poisson, Prezydent Kanadyjskiej Konferencji Biskupów Katolickich, zastanawia się nad postępem, jaki dokonał się w procesie pojednania z rdzennymi mieszkańcami.

Apostolska podróż Papieża Franciszka

Rok temu Papież Franciszek odbył swoją Apostolską Podróż do Kanady. Była to sześciodniowa “pielgrzymka pokutna”, mająca na celu zachęcenie do pojednania między Kościołem katolickim a rdzennymi mieszkańcami, po ciemnym okresie szkół rezydencyjnych w XIX i XX wieku.

Nowy rozdział w historii Kanady

Otworzył się nowy rozdział w historii Kanady, nawet jeśli bolesna strona szkół rezydencyjnych nie zniknie. Proces pojednania między rdzennymi mieszkańcami a Kościołem katolickim rozpoczął się już przed apostolską wizytą Papieża.

Proces i postęp pojednania

“Pojednanie to nie jest coś, co dzieje się w jednym momencie” – powiedział Biskup Poisson. “To proces budowania relacji”. Wizyta Papieża, jak przypomniał Biskup Poisson, była ważną częścią tego procesu i “dała Kościołowi katolickiemu i kanadyjskiemu społeczeństwu jako całości impuls do kontynuowania dyskusji i wspólnej pracy nad zmianami”.

Oświadczenie o doktrynie odkrycia

Jednym z najważniejszych wyników wizyty według Biskupa Poissona było oświadczenie o doktrynie odkrycia, które zostało wydane przez Stolicę Apostolską w marcu 2023 roku.

Papież głęboko zaangażowany

Biskup Poisson przypomniał również obraz Papieża Franciszka na koniec jego pięciodniowej podróży do Kanady. “Był wyczerpany, ale poświęcił znacznie więcej czasu na spotkania z ocalałymi niż było planowane. Był osobiście zaangażowany w tę sprawę, i naprawdę mu na tym zależało”.

Biskup Poisson zakończył, mówiąc, że jest jeszcze wiele pracy do zrobienia, ale proces pojednania posuwa się naprzód. “Jesteśmy zdecydowani iść tą drogą razem” – powiedział.

Podobne wiadomości

Popularne tematy