środa, 1 maja, 2024
Strona głównaReligiaEtiopskie banki podpisują umowę na finansowanie małych przedsiębiorstw osób marginalizowanych"

Etiopskie banki podpisują umowę na finansowanie małych przedsiębiorstw osób marginalizowanych”

Sieć zgromadzeń religijnych w Etiopii, wspierana przez Global Solidarity Fund, podpisała umowę z dwoma lokalnymi bankami, Hibret Bank i Elebat Solutions, na udzielanie mikrokredytów dla osób przesiedlonych wewnętrznie, powracających migrantów i uchodźców. Celem jest pomoc im w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, jako część trzyletniego projektu sponsorowanego przez Etiopskie Ministerstwo Pracy i Umiejętności oraz Fundację MasterCard.

Projekt pilotażowy Global Solidarity Fund w Addis Abebie, uruchomiony pod koniec 2020 roku we współpracy z konsorcjum zgromadzeń religijnych kobiet i mężczyzn, koordynowanym przez Archidiecezję, odnosi sukcesy w zatrudnianiu wielu osób przesiedlonych wewnętrznie, “powracających” migrantów i uchodźców z innych krajów afrykańskich. Nie tylko dlatego, że są zatrudnieni przez firmy współpracujące w projekcie w stolicy Etiopii, ale także dlatego, że rozpoczęli swoje własne mikroprzedsiębiorstwa.

Sieć międzyzgromadzeniowa niedawno podpisała umowę z dwoma krajowymi bankami, Hibret Bank i Elebat Solutions, aby wesprzeć je w rozpoczęciu i rozwijaniu swoich działalności.

Moment podpisania umowy w Diecezjalnym Centrum Św. Michała w Addis Abebie. Zdjęcie: Giovanni Culmone / Gsf
Moment podpisania umowy w Diecezjalnym Centrum Św. Michała w Addis Abebie. Zdjęcie: Giovanni Culmone / Gsf

Banki zaangażowane w projekt Tila, wspierany przez rząd i Mastercard, pod nadzorem Etiopskiego Ministerstwa Pracy i Umiejętności, Memorandum zrozumienia przewiduje wdrożenie innowacyjnego projektu finansowego dla migrantów i osób żyjących w Addis Abebie. Projekt będzie świadczył usługi mikropożyczek dla zorganizowanych grup beneficjentów.

Projekt Tila, trzyletni program włączający, uruchomiony w 2021 roku, ma na celu wsparcie 42 000 osób znajdujących się w trudnej sytuacji, w tym kobiet na wsi w Etiopii, osób przesiedlonych wewnętrznie, uchodźców, bezdomnych młodzieży i osób niepełnosprawnych.

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Etiopskiego Ministerstwa Pracy i Umiejętności oraz Fundacji MasterCard, realizowanym przez pięć lokalnych podmiotów.

Podczas podpisywania umowy konsorcjum z cyfrowym bankiem Elebat w centrum św. Michała, które mieści biura Komisji Socjopastoralnej Archidiecezji Addis Abeba, byli obecni szefowie zgromadzeń zaangażowanych w projekt. Cyfrowy bank jest uwzględniony w realizacji projektu Tila. Jak wyjaśnił o. Berga, dzięki wsparciu lokalnych banków, takich jak Elebat i Hebret, Tila pomaga beneficjentom projektu “którzy nie mogą dostarczyć gwarancji bankowi, na przykład, aby uzyskać finansowanie dla swojego biznesu”, dostarczając te gwarancje bankowe za nich.

“Tu w Etiopii, wielu, zdecydowanie zbyt wielu ludzi, nie ma pracy”, powiedział nam Mulatua Teshome, “a programy takie jak ten, który zainicjowaliśmy z tym memorandum, będą w stanie wyeliminować, przynajmniej częściowo, to bezrobocie. Zmienią życie wielu osób”.

Manager Elebat podkreślił, że oprócz finansowania z banków takich jak jej, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji, które chcą otworzyć własne mikroprzedsiębiorstwa, otrzymają specjalne szkolenia i wsparcie menedżerskie od międzyzgromadzeniowego konsorcjum.

“Podpisanie tej umowy to ważna okazja, ponieważ rozszerzamy naszą sieć o inne podmioty”, skomentował ojciec Berga, “. I to dzięki projektowi Tila, który działa jako pośrednik między bankami a beneficjentami”.

W Ministerstwie Pracy i Umiejętności w Addis Abebie, dużym budynku wciąż w budowie, spotkaliśmy Biruktawit Belay, menedżera ds. grantów i partnerstw w Komisji ds. Tworzenia Miejsc Pracy (Jcc).

“Chcielibyśmy zwiększyć projekt Tila, ponieważ stworzył miejsca pracy dla najbardziej narażonych społeczności w naszym społeczeństwie”, powiedział nam.

Jest to zgodne z zobowiązaniem Ministerstwa do zapewnienia możliwości pracy “dla naszych narażonych społeczności, młodych ludzi, kobiet, uchodźców, IDP”, i dać im szansę “na uzyskanie dochodu na utrzymanie swoich rodzin, swoich dzieci i poczucie komfortu, zwłaszcza w nowym kraju jakim jest Etiopia”, powiedział. A projekt Gsf i międzyzgromadzeniowego konsorcjum “jest również zgodny z naszą strategią”.

Projekt Tila, jak podkreślił Teferi Tadesse, urzędnik Komisji ds. Tworzenia Miejsc Pracy, “jest bardzo ważną platformą, która sprawdziła się w służeniu marginalizowanym grupom społecznym”, dla których zapewnia mentoring i ciągłe szkolenia, dlatego “rząd i nasze ministerstwo w szczególności ma zobowiązanie do jego rozwinięcia”.

“Mamy dużo potencjału, aby to zrobić”, zakończył, “ponieważ do projektu zwraca się wiele partnerów, zwłaszcza nowe instytucje finansowe”, które umożliwią swoje produkty mikrokredytowe.

Zoma Bonnet, mikroprzedsiębiorstwo tekstylne w Addis Abebie, założone przez dwóch migrantów i młodą bezrobotną Etiopkę, z pomocą międzyzgromadzeniowej sieci, jest jednym z wielu sukcesów tego projektu. Jamila, uchodźczyni z Jemenu, jest teraz jednym z właścicieli Zoma Bonnet.

Pani Biruktawit Belay (w centrum) i urzędnik Teferi Tadesse (po prawej) w biurze JCC Etiopskiego Ministerstwa Pracy i Umiejętności, są kluczowymi postaciami w realizacji tych inicjatyw.

Podobne wiadomości

Popularne tematy