sobota, 11 maja, 2024
Strona głównaReligiaBiskupi w USA apelują do Sądu Najwyższego o zatwierdzenie zakazu posiadania broni

Biskupi w USA apelują do Sądu Najwyższego o zatwierdzenie zakazu posiadania broni

Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych przedstawiła amicus curiae w związku z przypadkiem US v. Rahimi, argumentując za utrzymaniem federalnego prawa uniemożliwiającego osobom objętym sądowymi zakazami w sprawach domowych posiadanie broni palnej.

Zasady porządku społecznego

“Podstawowe zasady porządku społecznego, odzwierciedlone w różny sposób w historycznych tradycjach prawnych tego narodu oraz w nauczaniu społecznym Kościoła katolickiego, obejmują rolę rządu w promowaniu dobra wspólnego poprzez ochronę życia ludzkiego i godności.”

Posiadanie broni palnej

Dokument odnosi się do przypadku Zackeya Rahimiego, mieszkańca Teksasu z przeszłością handlu narkotykami, który otrzymał zakaz sądowy po tym, jak po kłótni na parkingu przewrócił swoją dziewczynę na ziemię i przeciągnął ją do swojego samochodu, powodując uderzenie jej głowy w desce rozdzielczej.

Niebezpieczeństwo dla dobra wspólnego

Dokument biskupów argumentuje, że federalne prawo z 1994 roku nie jest sprzeczne z wyrokiem w sprawie Bruen. Według memoriału, “osoby szczególnie niebezpieczne mogą stracić prawo do posiadania i noszenia broni” jako część “uprawnienia Kongresu do rozbrajania tych, którzy wykazali, że stanowią wyjątkowe zagrożenie dla tych, którzy są im bliscy i dla dobra wspólnego.”

Obowiązek Kościoła

Biskupi przypomnieli słowa katolickich myślicieli, takich jak św. John Henry Newman i papież Benedykt XVI, badając relację między dwoma obowiązkami Kościoła: przekazywaniem doktryny w czystej i integralnej formie oraz poświęcaniem się pracy, której wymaga od nas nasza epoka.

Przemoc domowa

Dokument przytacza słowa papieża Franciszka z jego adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia na temat “haniebnego traktowania kobiet, przemocy domowej i różnych form zniewolenia, które zamiast być przejawem męskiej siły, są tchórzliwymi aktami tchórzostwa.”

Ochrona osób narażonych na niebezpieczeństwo

Dokument przywołuje historyczne przykłady pokazujące, jak można rozbrajać osoby uważane za niebezpieczne dla innych, kwestionując różnicę między ochroną społeczeństwa jako całości a ochroną jednostek.

Podobne wiadomości

Popularne tematy