niedziela, 5 maja, 2024
Strona głównaReligiaBiskupi Anglii i Walii: Uchodźcy to ludzie

Biskupi Anglii i Walii: Uchodźcy to ludzie

Konferencja Biskupów Anglii i Walii zareagowała na niedawne zatwierdzenie w Izbie Lordów Ustawy o Nielegalnej Migracji, podkreślając, że uchodźcy potrzebują ochrony.

Biskupi Anglii i Walii ponowili swoje wezwanie do rządu brytyjskiego, aby rozszerzył bezpieczne trasy dla osób ubiegających się o azyl i podwoił swoje wysiłki na rzecz zwalczania czynników zmuszających ludzi do ucieczki z domów.

Ustawa o Nielegalnej Migracji staje się prawem

Apel został złożony po tym, jak premier Rishi Sunak wygrał ostatnią serię głosowań w Izbie Lordów na początku tego tygodnia nad kontrowersyjną Ustawą o Nielegalnej Migracji. Ustawa ta daje rządowi prawo do zatrzymania i usunięcia każdego, kto przybywa do Wielkiej Brytanii nielegalnie, i uniemożliwia nielegalnym migrantom ubieganie się o azyl w przyszłości.

Ochrona uchodźców

Komentując ustawodawstwo, biskup Paul McAleenan, szef departamentu Migrantów i Uchodźców Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii, ponownie wyraził swoje silne zastrzeżenia co do postanowienia, mówiąc, że “jest ono sprzeczne z nauczaniem Kościoła o przyjmowaniu, ochronie, promowaniu i integrowaniu uchodźców”.

“Uchodźcy to ludzie stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, a nie polityczny problem do rozwiązania”, powiedział. “Nigdy nie powinniśmy uzależniać uznania godności ludzi od miejsca, skąd pochodzą, czy od sposobu, w jaki dotarli do naszego kraju”.

Krytyka ze strony ONZ

Krytykę Ustawy o Nielegalnej Migracji wyraziły między innymi Narody Zjednoczone. Wspólnym oświadczeniem wydanym 18 lipca Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, Volker Türk, i Wysoki Komisarz ds. Uchodźców Filippo Grandi powiedzieli, że ustawodawstwo “będzie miało głębokie konsekwencje dla osób potrzebujących międzynarodowej ochrony” i że łamie zobowiązania Wielkiej Brytanii wynikające z prawa międzynarodowego.

Plan na deportację osób ubiegających się o azyl do Rwandy

W 2022 roku Wielka Brytania otrzymała ponad 89 000 wniosków o azyl, najwięcej od 20 lat. Z tych ponad 23 800 zostało przyznanych formą ochrony.

W tym samym roku wykryto 45 755 osób przybywających do Wielkiej Brytanii na małych łodziach, co stanowiło 60% więcej niż w 2021 roku. Urzędnicy rządowi twierdzą, że liczba przybywających małymi łodziami “przeciążyła” system azylowy Wielkiej Brytanii i nie jest już finansowo zrównoważona.

Podobne wiadomości

Popularne tematy