sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPolskaOdbudowa dachu spalonego kościoła w Sosnowieckim Zagórzu

Odbudowa dachu spalonego kościoła w Sosnowieckim Zagórzu

W sosnowieckim Zagórzu rozpoczęto odbudowę dachu kościoła św. Floriana, który uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Prace nad rekonstrukcją są prowadzone mimo trudnych warunków zimowych, a ich tempo może być wpływane przez silny wiatr i śnieg.

Prace nad odbudową

Firma odpowiedzialna za odbudowę dachu kościoła rozpoczęła montaż ciężkich elementów konstrukcyjnych, ważących po 1350 kilogramów każdy. Z uwagi na bezpieczeństwo, teren wokół kościoła jest zamknięty. Mimo zimowej aury, prace postępują zgodnie z planem, choć mogą wystąpić opóźnienia związane z warunkami pogodowymi.

Plan i zakres prac

Proboszcz parafii, ks. Mróz, wyjaśnia, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca grudnia możliwe jest całkowite przykrycie dachu. Po zakończeniu prac nad konstrukcją dachu, rozpocznie się montaż płyt oraz drzwi i okien. Przewiduje się, że do marca cały kościół zostanie zamknięty, a następnie rozpoczną się prace wewnątrz, w tym wymiana instalacji i posadzki oraz montaż nowego nagłośnienia.

Wsparcie dla odbudowy

Proboszcz zachęca do wsparcia odbudowy kościoła poprzez wpłaty na dedykowane konto parafii. Każda pomoc finansowa jest ważna dla kontynuacji prac i przywrócenia kościoła do stanu sprzed pożaru.

Przyczyny pożaru

Prokuratura prowadzi postępowanie w celu wyjaśnienia przyczyn pożaru. Według wstępnych ustaleń, przyczyną pożaru było złe podłączenie instalacji fotowoltaicznej, co doprowadziło do nadpalenia kabla i wywołania ognia. Biegły wykluczył błąd firmy, która pierwotnie instalowała panele, skupiając się na firmie, która demontowała i montowała panele na nowo dwa lata temu.

Odbudowa kościoła św. Floriana w Zagórzu to nie tylko prace budowlane, ale również proces, który łączy społeczność wokół wspólnego celu. Mimo trudności i wyzwań, zarówno natury technicznej, jak i finansowej, parafia i mieszkańcy wykazują determinację w przywróceniu kościoła do dawnej świetności. Wspierane przez lokalną społeczność i dążące do odbudowy zniszczonego dziedzictwa, prace te stanowią symbol nadziei i odrodzenia.

Podobne wiadomości

Popularne tematy