wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaArmeńskie Chrześcijaństwo - wschodnia pamięć Kościoła

Armeńskie Chrześcijaństwo – wschodnia pamięć Kościoła

Armenia jako pierwsze królestwo przyjęła chrześcijaństwo jako oficjalną religię, pozostawiając trwały ślad w duchowym i kulturalnym dziedzictwie narodu.

Początki Armeńskiego Chrześcijaństwa

Armenia, tradycyjnie uważana za miejsce spoczynku Arki Noego, przyjęła chrześcijaństwo jako państwową religię kilka lat przed Rzymem. Historia mówi, że Apostołowie Bartłomiej i Tadeusz przynieśli nauki Chrystusa na te ziemie w latach następujących po Jego śmierci i zmartwychwstaniu.

Nagorno-Karabakh: serce Armeńskiego Dziedzictwa

Górzysty region Nagorno Karabakh przyjął chrześcijaństwo w piątym wieku, w dużej mierze dzięki działaniom władcy Vatchagana III Pobożnego. Stworzył on wiele świątyń i pomników chrześcijańskich, które przetrwały do dziś.

Prześladowania w Historii Armenii

Armeńscy chrześcijanie doświadczyli licznych prześladowań na przestrzeni wieków, począwszy od prześladowań przez zaratusztrian, aż po masakry pod koniec imperium osmańskiego.

Skarby Wschodniego Chrześcijaństwa

W wywiadzie dla Vatican News, francuski orientalista Jean-Pierre Mahé podkreślił, że Armenia i Gruzja stanowią wyspy chrześcijaństwa w oceanie islamu. Armeńscy chrześcijanie są świadkami tej pamięci.

Podobne wiadomości

Popularne tematy