sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaArcybiskup Sarajewa wspomina ofiary masakry w Srebrenicy

Arcybiskup Sarajewa wspomina ofiary masakry w Srebrenicy

W dniu 28. rocznicy masakry w Srebrenicy, która miała miejsce 11 lipca, arcybiskup Tomo Vuksic wyraził swoją bliskość z rodzinami ofiar masowych zabójstw, podkreślając, że największą lekcją, jaką pozostawili, jest szacunek dla życia i pokoju.

Podczas gdy Bośnia i Hercegowina upamiętniają tragiczną rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy podczas wojny w Bośni w latach 1992-1995, arcybiskup Sarajewa, Tomo Vuksic, mówi, że groby ofiar “głoszą” pokój w dzisiejszym świecie.

W lipcu 1995 roku miasto stało się globalnym symbolem cierpienia i ludobójstwa w wyniku niesławnego ataku sił serbskich na to, co miało być tamtejszym “bezpiecznym schronieniem” ONZ. Mimo rezolucji Rady Bezpieczeństwa, która ogłosiła Srebrenicę obszarem chronionym, armia serbska pod dowództwem generała Ratko Mladicia i politycznym kierownictwem ówczesnego prezydenta bośniacko-serbskiej Republiki Serbskiej, Radovana Karadžicia, zaatakowała miasto. Po umieszczeniu kobiet, dzieci i osób starszych na pokładach autobusów kierowanych na terytorium Bośniaków, rozstrzelano około 8 000 chłopców i mężczyzn Bośniaków.

Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii, ustanowiony przed masakrą w celu zbadania bieżących działań wojskowych, stwierdził, że mordy w Srebrenicy, połączone z masowym wydaleniem cywilów bośniackich, stanowiły ludobójstwo. Trybunał obarczył główną odpowiedzialnością starszych oficerów w armii serbskiej, ale Organizacja Narodów Zjednoczonych również przyjęła część winy za niezabezpieczenie cywilów bośniackich.

Arcybiskup Sarajewa, Tomo Vuksic, wyraził swoje głębokie kondolencje dla wszystkich tych, którzy opłakują swoich bliskich, którzy zginęli w zabójstwach, podkreślając, że “każda ofiara była ojcem lub matką, bratem lub siostrą, synem lub córką, żoną lub mężem, chłopakiem lub dziewczyną, czyimś przyjacielem lub znajomym”.

Arcybiskup Vuksic określa “groby ofiar jako wielkich posłańców pokoju”, którzy “wymagają, aby każde życie było szanowane i zachowane”. To, jak powiedział, jest “ich największą wiadomością i lekcją dla wszystkich”.

Od masakry w Srebrenicy w 1995 roku rząd Republiki Serbskiej (teraz formalnie części Bośni i Hercegowiny) wydał przeprosiny w 2004 roku i przyznał, że zamordowano szacunkowo 7 800 osób. Także prezydent Serbii, Tomislav Nikolić, przeprosił w kwietniu 2013 roku, chociaż nie nazwał tego ludobójstwem.

Na przestrzeni lat trybunał karny ONZ oskarżył ponad 20 osób o udział w tych wydarzeniach, kilka z nich zostało skazanych. W 2016 roku Karadžić został uznany za winnego ludobójstwa, a także dziewięciu innych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, i skazany na 40 lat więzienia, podczas gdy w 2017 roku Mladić został skazany na dożywocie za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Podobne wiadomości

Popularne tematy