wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPapież: osoba ludzka powinna być w centrum kwestii migracyjnych

Papież: osoba ludzka powinna być w centrum kwestii migracyjnych

Papież Franciszek przekazał wiadomość na 8. Festiwal Migracji w północnych Włoszech, zachęcając przywódców kościelnych i polityków do proponowania ścieżek bezpiecznej i legalnej migracji, dbając jednocześnie o ludzi w drodze.

8. Festiwal Migracji w Modenie

Festiwal Migracji rozpoczął się w włoskim mieście Modena pod hasłem: „Wolność wyjścia, wolność pozostania”. Papież Franciszek przesłał wiadomość uczestnikom wydarzenia organizowanego przez Fundację Migrantes Włoskiej Konferencji Biskupiej. Zauważył, że temat nawiązuje do jego przesłania z 2023 roku na 109. Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców pod tytułem „Wolność wyboru migracji lub pozostania”.

Centralne miejsce osoby ludzkiej

Papież pochwalił cel konferencji, którym jest refleksja nad wyzwaniami migracyjnymi. Stwierdził, że wyzwania te „przekraczają sytuację awaryjną, uświadamiając nam, że mamy do czynienia z zjawiskiem wieloaspektowym, złożonym, globalnym i długoterminowym”. Zachęcił wszystkich zaangażowanych w kwestię migracji do potwierdzenia „centralnego miejsca osoby ludzkiej w dyskusji politycznej, zwracając szczególną uwagę na najbardziej narażone osoby, takie jak kobiety i nieletni”.

Bezpieczna i legalna migracja

Papież zachęcił przywódców kościelnych i polityków do przedstawiania propozycji sprzyjających bezpiecznej i legalnej migracji, aby zwalczać wyzysk przez przemytników ludzi i zorganizowaną przestępczość. „Konieczne jest również wskazanie bezpieczniejszych tras”, powiedział. „Oznacza to, że trzeba podjąć wysiłki na rzecz rozszerzenia regularnych kanałów migracyjnych”.

Prawo do niewyjeżdżania

Papież Franciszek przypomniał również, że wszyscy ludzie powinni cieszyć się prawem do wyboru niewyjeżdżania i wezwał do podjęcia działań mających na celu zagwarantowanie ludziom tego prawa poprzez eliminację jego przyczyn. „Musimy dołożyć wszelkich starań”, zakończył, „aby zatrzymać wyścig zbrojeń, kolonializm gospodarczy, rabunek zasobów innych ludzi i dewastację naszego wspólnego domu”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy