wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek: duch święty prowadzi nas ku harmonii i słuchaniu z szacunkiem

Papież Franciszek: duch święty prowadzi nas ku harmonii i słuchaniu z szacunkiem

Papież Franciszek, podczas otwarcia XVI Zwyczajnego Ogólnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, przypomniał zgromadzonym, że to Duch Święty jest prawdziwym bohaterem Synodu, a nie my, ludzie. Podkreślił również znaczenie wyrażania swoich myśli swobodnie, jednocześnie słuchając innych z szacunkiem.

Duch święty jako protagonista Synodu

Papież Franciszek z naciskiem przypomniał, że „protagonistą Synodu nie jesteśmy my, ale Duch Święty”. Jeśli Duch jest obecny i prowadzi, synod jest dobry, a jeśli Go nie ma, nie jest. Papież wyraził te mocne słowa podczas otwarcia XVI Zwyczajnego Ogólnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, które rozpoczęło się dzisiaj w Watykanie. Zaznaczył, że Duch Święty jest „protagonistą życia Kościoła”, który „prowadzi Kościół naprzód” i jest „macierzyński”.

Harmonia i niuanse w Synodzie

Święty Ojciec wezwał do pracy na rzecz „harmonii”, podkreślając, że harmonia nieuchronnie zostawi miejsce na „niuanse”. Sugeruje, że jeśli zakończymy Synod dokładnie w ten sam sposób, „bez niuansu, to nie jest to Synod”. „Szczególność”, jak mówił, „musi zostać włączona do Kościoła”, podkreślając, „to musi być zrobione przez Ducha Świętego, a nie przez nas”.

Synod jako proces, nie parlament

Papież ostrzegł przed błędnymi interpretacjami Synodu, stwierdzając, że „to nie jest parlament”, „ani spotkanie dotyczące duszpasterstwa Kościoła”. Chociaż chwalił prasę za dobrą pracę, którą wykonują, wyraził ubolewanie, że czasami koncentrują się oni na drażliwych kwestiach i wezwał ich do przekazywania zainteresowania Kościoła „priorytetem słuchania”.

Centralność Chrystusa – wiodący wątek Synodu

Przed uwagami Papieża, ceremonia w Watykańskiej Auli Pawła VI rozpoczęła się pozdrowieniem od Delegata Prezydenckiego, Koptyjskiego Katolickiego Patriarchy Ibrahima Isaaca Sedraka z Aleksandrii, Egiptu, który podkreślił, jak Pan nadal okazuje swoją miłość dla Kościoła i zainspirował Synod.

Papież Franciszek, swoimi słowami i nauką, prowadzi Kościół ku głębszej refleksji i dialogowi, podkreślając, że to Duch Święty jest prawdziwym przewodnikiem i inspiratorem Synodu. W tym duchu, uczestnicy Synodu są zachęcani do wyrażania siebie swobodnie, jednocześnie słuchając innych z głębokim szacunkiem i otwartością, aby Kościół mógł rósć i rozwijać się w harmonii i jedności.

Podobne wiadomości

Popularne tematy