poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPakistańscy liderzy religijni odwiedzają chrześcijańskie rodziny dotknięte przemocą

Pakistańscy liderzy religijni odwiedzają chrześcijańskie rodziny dotknięte przemocą

Wizyta w Jaranwala po fali przemocy wywołanej rzekomym oskarżeniem o bluźnierstwo.

Tło wydarzeń

16 sierpnia w Jaranwala, w przemysłowym dystrykcie Faisalabad, doszło do aktów przemocy przeciwko chrześcijanom, wywołanych rzekomym oskarżeniem o bluźnierstwo. Po doniesieniach o znalezieniu stron Koranu z rzekomo bluźnierczymi zapisami w obszarze chrześcijańskiej społeczności, zaatakowano 21 budynków kultu. Jak poinformował dyrektor wykonawczy United Council of Churches, Samson Suhail, celem ataków stało się również ponad 80 domów, choć nie odnotowano poważnych obrażeń.

Pocieszenie i solidarność

Podczas swojej wizyty, arcybiskup Shaw wysłuchał i modlił się z przesiedlonymi rodzinami. Spotkanie miało szczególne symboliczne znaczenie, ponieważ obecni byli również liderzy muzułmańscy, którzy od początku stanowczo potępili akty przemocy i wyrazili swoją solidarność oraz wspólną modlitwę.

“To, co widzieliśmy, to straszliwe spustoszenie. Ludzie są wstrząśnięci i zrozpaczeni, nie mają nic. To do nas należy przynieść odrobinę pocieszenia, będąc świadkami miłości Jezusa,” podkreślił arcybiskup Shaw.

“Jesteśmy z wami”

Społeczność Jaranwala, w tym wyznawcy różnych religii i obywatele muzułmańscy, została również odwiedzona przez Anwaar-ul-Haq Kakar, tymczasowego premiera Pakistanu.

“Chrześcijańska społeczność odegrała ważną rolę w tworzeniu Pakistanu,” oświadczył premier, identyfikując ją jako nieodłączną część narodu i podkreślając, że “jest odpowiedzialnością każdego muzułmanina chronić społeczności mniejszościowe.”

Skutki przemocy

Rozmawiając z Vatican News dzień po ataku, Paul Bhatti, brat zamordowanego chrześcijańskiego polityka Shahbaz Bhatti, skomentował niszczące skutki fali przemocy.

“To jest bardzo bolesne, ponieważ ci ludzie, marginalizowani i bardzo biedni, musieli zostawić wszystko tam i uciekać, aby ratować życie.”

Przyszłość i zapobieganie kolejnym incydentom

W wywiadzie dla Vatican News, arcybiskup Joseph Arshad, prezydent Konferencji Biskupów Pakistanu, zaapelował o uczciwe wykonywanie sprawiedliwości, “aby zapobiec tego rodzaju incydentom w przyszłości.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy