sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaPakistan: Aresztowania po spaleniu kościołów

Pakistan: Aresztowania po spaleniu kościołów

W Jaranwala, mieście na wschodzie Pakistanu, aresztowano ponad 100 osób po tym, jak tłumy spaliły kościoły i dewastowały domy.

Przyczyna zamieszek

Zamieszki w Jaranwala wybuchły po doniesieniach, że dwóch chrześcijańskich mężczyzn podarło strony z egzemplarza Koranu. Historyczny kościół Armii Zbawienia był nadal w płomieniach dzień po zamieszkach.

Reakcja władz

Zebrania publiczne zostały ograniczone na siedem dni w dystrykcie Faisalabad, który obejmuje Jaranwala. Dwóch mężczyzn oskarżonych o uszkodzenie Koranu zostało aresztowanych i jest badanych pod kątem bluźnierstwa, co w Pakistanie jest karane śmiercią.

Skutki zamieszek

Mieszkańcy opowiadają o brutalności tłumu. Yassir Bhatti, 31-letni chrześcijanin, opisał, jak jego dom został zaatakowany: “Złamali okna, drzwi i wyciągnęli lodówki, sofy, krzesła i inne przedmioty domowe, aby spalić je przed kościołem.”

Reakcja społeczności chrześcijańskiej

Wideo w mediach społecznościowych pokazuje, jak protestujący niszczą chrześcijańskie budynki, podczas gdy policja wydaje się być bierna. Jeden z wiernych, płacząc, powiedział BBC: “Spalili wszystko. Zniszczyli nasze domy, ten dom Boży.”

Działania policji

Usman Anwar, szef policji w prowincji Pendżab, potwierdził aresztowanie ponad 120 osób za udział w zamieszkach. Policja zidentyfikowała ich dzięki filmom z mediów społecznościowych.

Kontekst historyczny

Dwa lata temu mężczyzna ze Sri Lanki oskarżony o bluźnierstwo został zabity przez rozwścieczony tłum i spalony. W 2009 roku grupa spaliła około 60 domów i zabiła sześć osób w dystrykcie Gorja w Pendżabie, oskarżając je o znieważenie islamu.

Religijnie motywowana przemoc w Pakistanie wzrosła od wprowadzenia kary śmierci za bluźnierstwo. Wielu obawia się, że prawo to “wzmacnia agresywne zachowanie” i prowadzi do większej przemocy wobec mniejszości religijnych.

Podobne wiadomości

Popularne tematy