sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaLekcja dla Synodu od "małej trzódki" w Mongolii

Lekcja dla Synodu od “małej trzódki” w Mongolii

Nasz Dyrektor Redakcyjny zastanawia się, jak słowa mongolskiej pracownicy duszpasterskiej Rufiny Chamingerel oraz punkty podkreślone przez Papieża Franciszka oferują cenną wskazówkę dla pracy Synodu nad synodalnością.

Spotkanie z Rufiną Chamingerel

Jej imię to Rufina Chamingerel. Jest pracownicą duszpasterską, która przemawiała do Papieża Franciszka podczas spotkania w katedrze w Ułan Bator w sobotę, 2 września. Wyraziła: “Nie wiem jeszcze, jak przetłumaczyć słowo ‘wspólnota’ na nasz język… Nasz Kościół jest w fazie typowej dla dzieci, które ciągle pytają swoich rodziców… Moim zdaniem jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ nie mamy wielu książek katechetycznych w naszym języku, ale mamy wielu misjonarzy, którzy są żyjącymi książkami. … Chciałabym podkreślić skuteczność Synodu nad synodalnością. Podczas Synodu nasi wierni, zwłaszcza pracownicy duszpasterscy, mogli lepiej zrozumieć prawdziwą naturę Kościoła i uzyskać pełniejszą perspektywę dla naszych parafii.”

Papież Franciszek o wspólnocie

Po wystąpieniu Rufiny, w swoim przemówieniu do katolików Mongolii, Papież Franciszek chciał “podkreślić to słowo: komunia”. Wyjaśnił, że “Kościół nie może być rozumiany wyłącznie w funkcjonalnych kategoriach. Nie, Kościół to nie biznes. To coś innego. Słowo ‘komunia’ dobrze wyjaśnia, czym jest Kościół.”

Synod i jego znaczenie

Nadchodzący Synod to okazja do wzrostu doświadczenia i świadomości tego, co oznacza żyć kościelną komunią, nie według indywidualnych lub partyjnych “gotowych” pseudo “agend”, ale przez odkrywanie komunii w modlitwie i wzajemnym słuchaniu, pozwalając każdemu być prowadzonym przez Ducha i w ten sposób wprowadzać w życie kluczowy wymiar bycia Kościołem, który był obecny w Kościele od początku.

Refleksje Papieża Franciszka

Podczas przyjmowania włoskiej nagrody “E’ Giornalismo” 26 sierpnia, Papież Franciszek powiedział: “Właśnie w tym czasie, kiedy wiele się mówi, a mało słucha, a poczucie dobra wspólnego ryzykuje osłabienie, cały Kościół wyruszył w podróż, aby odkryć słowo ‘razem’. Musimy odkryć słowo ‘razem’. Chodzić razem. Pytać razem. Podejmować wspólne rozeznanie, które dla nas jest modlitwą, tak jak pierwsi Apostołowie: to jest synodalność, którą chcielibyśmy uczynić codziennym nawykiem we wszystkich jej wyrazach.”

Z serca Azji, z Mongolii, z rodzącego się Kościoła tak odległego od Rzymu pod względem kilometrów, ale tak bliskiego sercu Papieża, pochodzi lekcja dla Ojców i Matek Synodalnych, którzy za kilka dni zbiorą się wokół Następcy Piotra, aby modlić się, słuchać się nawzajem i razem rozeznawać, jak głosić Ewangelię kobietom i mężczyznom naszych czasów.

Podobne wiadomości

Popularne tematy