sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaKościół greckokatolicki i afrykańskie episkopaty w opozycji do błogosławieństw par homoseksualnych

Kościół greckokatolicki i afrykańskie episkopaty w opozycji do błogosławieństw par homoseksualnych

Ukraiński Kościół greckokatolicki oraz szereg episkopatów z Afryki wyraziły sprzeciw wobec watykańskiej deklaracji Fiducia Supplicans, która otwiera drogę do błogosławienia par jednopłciowych. Ta kontrowersyjna decyzja Watykanu spotkała się z różnymi reakcjami na świecie, od entuzjazmu w niektórych krajach Europy Zachodniej do zdecydowanego sprzeciwu w Afryce i na Ukrainie.

Stanowisko ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk podkreślił, że deklaracja Fiducia Supplicans dotyczy Kościoła łacińskiego i nie ma mocy prawnej względem grekokatolików. Zaznaczył, że błogosławieństwo w obrządku bizantyjskim ma inny wymiar niż w Kościele łacińskim i nie może zaprzeczać nauczaniu Kościoła katolickiego o małżeństwie.

Reakcje afrykańskich episkopatów

Episkopaty z Malawi, Zambii, Kenii, Nigerii, Kamerunu, Ghany i Rwandy wydały deklaracje odrzucające zgodę na błogosławienie par homoseksualnych. Podobne stanowisko zajęli biskupi z Ukrainy, co świadczy o silnym oporze wobec nowych kierunków w nauczaniu Kościoła, szczególnie w kontekście tradycyjnego rozumienia małżeństwa.

Polski kontekst

W Polsce, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ, wydał oświadczenie, w którym przypomniał, że zgodnie z nauczaniem Kościoła, akty seksualne poza małżeństwem są grzechem, a związki homoseksualne nie mogą otrzymywać błogosławieństwa. To stanowisko wydaje się być w zgodzie z wcześniejszym dokumentem Kongregacji Nauki Wiary z 2021 roku, który wykluczał błogosławieństwo związków homoseksualnych.

Globalne perspektywy

Deklaracja Fiducia Supplicans wywołała szerokie dyskusje na całym świecie. W krajach takich jak Niemcy czy Austria została przyjęta z entuzjazmem, podczas gdy w innych miejscach, jak Afryka czy Ukraina, spotkała się z silnym oporem. To odzwierciedla różnorodność podejść wewnątrz Kościoła katolickiego do kwestii związków jednopłciowych i ich błogosławieństwa.

Podobne wiadomości

Popularne tematy