wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaDroga do beatyfikacji Kardynała Edoardo Francisco Pironio otwarta przez Papieża Franciszka

Droga do beatyfikacji Kardynała Edoardo Francisco Pironio otwarta przez Papieża Franciszka

Papież Franciszek uznał cud przypisywany wstawiennictwu Kardynała Edoardo Francisco Pironio, co otwiera drogę do jego beatyfikacji. Kardynał, znany jako “przyjaciel Boga”, był wybitną postacią Kościoła w Ameryce Łacińskiej.

Dzieciństwo i początki

Urodzony w Argentynie w 1920 roku w rodzinie włoskich imigrantów, Pironio był ostatnim z 23 dzieci. Jego pokora i głęboka duchowość zyskały mu szacunek już od najmłodszych lat.

Służba i pokora

Kardynał Pironio był znany ze swojej bliskości z bezdomnymi żyjącymi w okolicach Placu Świętego Piotra. Jego życie to przykład służby i pokory, co podkreślał również Papież Franciszek, mówiąc: “Kiedy rozmawiałeś z nim, zawsze miałeś wrażenie, że jest najgorszym człowiekiem na świecie, największym grzesznikiem”.

Działalność w Kościele

Jako kluczowa postać Kościoła w Ameryce Łacińskiej, pełnił funkcje sekretarza i prezydenta Latynoamerykańskiej Konferencji Episkopatu. W 1975 roku został powołany do Rzymu przez Papieża Pawła VI i mianowany kardynałem.

Śmierć i dziedzictwo

Kardynał Pironio zmarł w Rzymie w 1998 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Jego dziedzictwo duchowe i służebne pozostaje inspiracją dla wiernych na całym świecie.

Proces beatyfikacyjny

Papież Franciszek, uznając cud za wstawiennictwem Pironio, otworzył drogę do jego beatyfikacji. W wywiadzie Papież wspominał o Pironio: “Otwierał przed tobą panoramę świętości ze swojej głębokiej pokory. Otwierał horyzonty; zdawałeś sobie sprawę, że nigdy nie zamykał drzwi przed nikim, nawet przed ludźmi, którzy go nie rozumieli”.

Heroiczne cnoty

Podczas spotkania w środę, Papież Franciszek uznał również “heroiczne cnoty” trzech osób – Giuseppe Marrazzo, Eliswa z Najświętszej Maryi Panny (urodzona jako Eliswa Vakayil) i Francesca Foresti (urodzona jako Eleanora), co jest kolejnym krokiem w procesie beatyfikacyjnym.

Beatyfikacja Kardynała Pironio będzie ważnym momentem dla Kościoła katolickiego, podkreślając jego życie pełne służby, pokory i bliskości z potrzebującymi.

Podobne wiadomości

Popularne tematy