wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaWizyta Arcybiskupa Pekinu w diecezji Hongkongu: krok ku zjednoczeniu i współpracy

Wizyta Arcybiskupa Pekinu w diecezji Hongkongu: krok ku zjednoczeniu i współpracy

Wizyta Arcybiskupa Josepha Li Shana z Pekinu w Hongkongu, na zaproszenie Kardynała Stephena Chowa Sau-yana, biskupa Hongkongu, rozpoczęła się 13 listopada. Celem tej historycznej wizyty było wzmocnienie relacji i współpracy między dwoma diecezjami.

Wymiana kulturowa i religijna

Podczas wizyty odbyły się różne wydarzenia, w tym celebracja nieszporów i wymiana upominków. Arcybiskup Pekinu podarował kardynałowi kolorowe szklane wyobrażenie jezuity Matteo Ricciego, natomiast kardynał wręczył arcybiskupowi obraz Świętych Piotra i Pawła. Wizyta obejmowała również Mszę Świętą oraz zwiedzanie Katedry Niepokalanego Poczęcia i centrum diecezjalnego.

Wcześniejsza wizyta kardynała Chowa w Pekinie

Kardynał Chow odwiedził Diecezję Pekińską w kwietniu, na zaproszenie Arcybiskupa Li Shana. Podczas tej wizyty oddali hołd Ojcu Matteo Ricciemu, ważnej postaci misyjnej w Chinach. Kardynał Chow podkreślił znaczenie synodalności w Kościele, zgodnie z nauczaniem Papieża Franciszka, oraz rolę Ducha Świętego w promowaniu jedności.

Hongkong jako Kościół most

W wywiadzie dla „Civiltà Cattolica”, Kardynał Chow podkreślił misję Diecezji Hongkongu jako „Kościoła Mostu”, zadaną przez Papieża Jana Pawła II. Wyzwaniem jest połączenie różnych i przeciwstawnych stron, aby pomóc im zobaczyć siebie nawzajem jako ludzi pragnących być słyszanych i rozumianych.

Owoce wizyty i nadzieje na przyszłość

Wśród „najbardziej znaczących” owoców tej wizyty, biskup Hongkongu wskazał na osobisty kontakt między biskupami obu diecezji i ożywienie współpracy w różnych obszarach. Współpraca ta, jak podkreśla Kardynał Chow, daje nadzieję i determinację do wspólnego działania.

Wizyta Arcybiskupa Pekinu w Hongkongu stanowi ważny krok w kierunku zacieśnienia więzi i współpracy między katolickimi wspólnotami w Chinach. Poprzez wymianę kulturową, duchową i dialog, obie diecezje dążą do budowania mostów zrozumienia i jedności, zgodnie z duchem synodalności promowanym przez Papieża Franciszka.

Podobne wiadomości

Popularne tematy