wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaWiększość księży Kościoła Anglii popiera małżeństwa jednopłciowe, wynika z ankiety

Większość księży Kościoła Anglii popiera małżeństwa jednopłciowe, wynika z ankiety

Wielka zmiana postaw w Anglii od ankiety z 2014 roku, kiedy tylko 39% popierało śluby osób tej samej płci.

Główne wyniki ankiety

Większość księży Kościoła Anglii chce, aby Kościół pozwolił na śluby osób tej samej płci i zaniechał sprzeciwu wobec seksu przedmałżeńskiego i gejowskiego. W ankiecie przeprowadzonej przez Times wśród księży w Anglii stwierdzono, że ponad połowa popiera zmianę prawa, która pozwoliłaby duchownym na zawieranie małżeństw par gejowskich – 53,4% było za, a 36,5% przeciw.

Porównanie z poprzednimi latami

Ostatni raz, kiedy pytano anglikańskich księży w Anglii w 2014 roku, krótko po legalizacji małżeństw cywilnych osób tej samej płci, 51% stwierdziło, że małżeństwo osób tej samej płci jest “błędne”, w porównaniu z 39%, które wyraziły aprobatę.

Kontrowersje w Kościele

W ubiegłym roku wybuchła kłótnia podczas pierwszej konferencji Lambeth (spotkanie anglikańskich biskupów z całego świata) od 14 lat. Arcybiskup Canterbury spotkał się z ostrą krytyką za potwierdzenie deklaracji z 1998 roku, że seks gejowski jest grzechem. Jednak nowa ankieta wykazała, że 64,5% księży w Anglii popiera zakończenie nauczania, że “praktyka homoseksualna jest niezgodna z Pismem Świętym”.

Komentarze na temat wyników ankiety

Andrew Foreshew-Cain, założyciel Kampanii na rzecz Równego Małżeństwa w Kościele Anglii, stwierdził, że ankieta pokazała, że “nie ma już wymówek do dalszego opóźniania i unikania” przyjmowania gejów do kościoła. “Duchowieństwo Kościoła Anglii jest życzliwsze, hojniejsze i bardziej przyjazne dla osób LGBTI niż obecna oficjalna pozycja pozwala” – powiedział.

Reakcje społeczności LGBTQ+

Wyniki ankiety były zachęcające, powiedział Robbie de Santos, dyrektor ds. komunikacji w Stonewall. “Mamy nadzieję, że przywódcy kościelni zastanowią się nad tymi wynikami” – powiedział. “Zbyt często osoby LGBTQ+ wierzące spotykają się z dyskryminacją i uprzedzeniami tylko dlatego, że są sobą”.

Inne ciekawe wyniki ankiety

Ankieta wykazała również, że trzy czwarte respondentów uważa, że Wielka Brytania nie może już być opisywana jako kraj chrześcijański. Prawie dwie trzecie (64,2%) stwierdziło, że Wielka Brytania może być nazywana chrześcijańską “ale tylko historycznie, nie obecnie”.

Wyniki ankiety wskazują na znaczącą zmianę postaw wśród księży Kościoła Anglii w kwestii małżeństw jednopłciowych i akceptacji osób LGBTQ+. Widać ewolucję postaw w ciągu ostatniej dekady, co może prowadzić do dalszych zmian w oficjalnych stanowiskach Kościoła w przyszłości.

Podobne wiadomości

Popularne tematy