sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaReligiaW tym roku we Francji liczba nowo wyświęconych kapłanów wyniesie jedynie 88

W tym roku we Francji liczba nowo wyświęconych kapłanów wyniesie jedynie 88

Francja przyjmie 88 nowych duchownych w tym roku, z których większość zostanie wyświęcona w nadchodzącą niedzielę, 25 czerwca, na początku obchodów świętych apostołów Piotra i Pawła.

Spośród nowo wyświęconych, większość – 52 – to kapłani diecezjalni, z których największa liczba będzie pochodziła z prowincji kościelnej w Paryżu, w tym 5 z archidiecezji stołecznej. Dodatkowo, 4 nowi kapłani dołączą do diecezji zamorskich. Co więcej, 19 neoprezbiterów będzie członkami różnych zgromadzeń, wspólnot lub stowarzyszeń życia apostolskiego. Do nich należą między innymi 7 członków Wspólnoty św. Marcina, 2 z Wspólnoty Emmanuel (już uwzględnionych w diecezji Rennes), 6 z Wspólnoty Chemin Neuf, 2 z Drogi Neokatechumenalnej (już zaliczonych do diecezji Bayonne), 1 z Towarzystwa Misji Zagranicznych w Paryżu (już wliczony w diecezji Meaux) i 1 ze Stowarzyszenia Księży św. Jakuba.

Grupa 18 nowych kapłanów zakonnych obejmuje 4 dominikanów z prowincji tuluskiej. Ponadto, 5 nowych kapłanów dołączy do Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, które celebrować będzie zgodnie z Mszałem Rzymskim z 1962 roku.

Podkreślono, że zagadnienia związane z posługą prezbiteratu, w tym rola i zadania kapłana w kontekście wyzwań stawianych przed Kościołem we Francji (takich jak wyludnienie terenów wiejskich, nowe metody ewangelizacji, w szczególności te cyfrowe, sekularyzacja społeczeństwa francuskiego itp.) staną się tematem obrad “zgromadzenia seminarzystów Francji”, które odbędzie się od 1 do 3 grudnia 2023 roku w Paryżu.

To wydarzenie, które odbyło się po raz ostatni 14 lat temu w Lourdes (w 2009 roku), przyciągnie ponad 700 seminarzystów z 25 francuskich seminariów i ośrodków kształcenia, a wśród obecnych będą między innymi abp Éric de Moulins-Beaufort, arcybiskup Reims i przewodniczący Konferencji Biskupów Francji, kardynał Jean-Marc Aveline, arcybiskup Marsylii i abp Laurent Ulrich, arcybiskup Paryża.

Źródło: KAI / mł

Podobne wiadomości

Popularne tematy