sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaŚwiatowy Dzień Młodzieży: "Otwierający oczy moment" dla wielu młodych katolików w Australii

Światowy Dzień Młodzieży: “Otwierający oczy moment” dla wielu młodych katolików w Australii

Malcolm Hart, dyrektor Narodowego Centrum Ewangelizacji przy Konferencji Biskupów Katolickich w Australii, przedstawia nadchodzący Światowy Dzień Młodzieży z perspektywy młodych Australijczyków, definiując go jako “moment doświadczenia wiary, eksploracji i wzrostu w ich życiu”.

“Możliwość udziału w Światowym Dniu Młodzieży i spotkania z milionami innych młodych katolików to naprawdę kluczowy moment w życiu Kościoła w Australii, a szczególnie dla młodych ludzi” – mówi Hart. Przedstawia on nadchodzący Światowy Dzień Młodzieży z perspektywy “około 3000 lub więcej” młodych Australijczyków, którzy mają wyruszyć na pielgrzymkę do Portugalii.

Zaangażowanie i możliwości

Razem z nimi, delegacja – “jedna z naszych największych na Światowy Dzień Młodzieży” – zobaczy obecność 19 australijskich biskupów, reprezentujących około połowę ogółu w kraju.

“Zaangażowanie, które pokazali, jest naprawdę ekscytujące” – twierdzi Hart. “To także wielka szansa. Między młodymi ludźmi a biskupami dochodzi do wielu nauk”.

Interakcje online

Jeszcze ciekawsze są możliwości, które będą dostępne dla wszystkich młodych ludzi, a nie tylko dla nich, którzy nie będą w Lizbonie.

“Prawie każda grupa ma jakiś rodzaj strony na portalach społecznościowych, więc jest dużo aktywności online i interakcji” – mówi Hart.

Dzielenie się historiami

Światowy Dzień Młodzieży stanowi okazję dla młodych ludzi z całego świata do spotkania się. “Możliwość podróżowania jest bardzo atrakcyjna” – przyznaje Hart, “ale podróż wiary na pielgrzymkę jest jeszcze bardziej ekscytująca”.

Spotkanie z Papieżem Franciszkiem

Jeszcze ważniejsze, według dyrektora Narodowego Centrum Ewangelizacji przy Konferencji Biskupów Katolickich w Australii, jest czas, który młodzi pielgrzymi spędzą z samymi biskupami, ale także z Papieżem Franciszkiem.

Starsi i młodzi ludzie

Nadchodzący Światowy Dzień Młodzieży poprzedzi Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony w niedzielę, 23 lipca.

Hart podkreśla znaczenie rozmów, w których młodzi ludzie mogą “dowiedzieć się o życiu i swojej wierze w bezpieczny sposób”. A rozmowy z dziadkami zazwyczaj dają taką przestrzeń, gdzie jest również możliwe “zadawanie pytań”.

Rozmowy i wsparcie

Ten rodzaj relacji był, według Harta, punktem zainteresowania wielu australijskich grup, również w kontekście tegorocznego tematu ŚDM: “Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).

Grupy te skupiły się na relacji między Maryją a Elżbietą, “wprowadzając młodych ludzi do różnych dziadków i prosząc ich o zaangażowanie w rozmowy i wsparcie” w miarę zbliżania się Światowego Dnia Młodzieży.

Podobne wiadomości

Popularne tematy