sobota, 1 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaŚwiatło życia: przesłanie papieża Franciszka

Światło życia: przesłanie papieża Franciszka

W trzecią niedzielę Adwentu, papież Franciszek podzielił się swoimi refleksjami na temat znaczenia “świadectwa światła”, jakie daje Jan Chrzciciel. Papież zwrócił uwagę na to, jak Jan, poprzez swoje bezpośrednie słowa, szczere zachowanie i ascetyczny styl życia, stał się świadkiem Chrystusa, “który wyzwala, uzdrawia i oświeca”.

Autentyczność Jana Chrzciciela

Papież Franciszek podkreślił, że ludzie tłumnie przybywali, aby spotkać się z Janem Chrzcicielem i słuchać jego nauk. Jego autentyczność i odwaga w przekazywaniu prawdy wyróżniały go spośród innych wpływowych postaci tamtych czasów. Jan, będąc wolnym duchem, inspirował innych do lepszego życia i stawania się wzorami godnego życia.

Światło Chrystusa w nauczaniu Jana

Jan Chrzciciel, mimo swojej charyzmatycznej osobowości, nie uważał się za światło, lecz za “głos”, który prowadzi do Chrystusa, “Światła świata”. Papież przypomniał, że to Chrystus “wykupuje, wyzwala, uzdrawia i oświeca”, a Jan był jedynie lampą, która wskazuje drogę do Niego.

Znaczenie światła Bożego w naszym życiu

Papież Franciszek zaznaczył, że świadectwo Jana Chrzciciela ukazuje, iż “tylko w Bogu znajdujemy światło życia”. Przez łaskę Bożą możemy stać się lampami, które świecą i pomagają innym odnaleźć drogę do spotkania z Jezusem poprzez naszą służbę innym, pokorę i integralność naszego życia.

Refleksja nad światłem Chrystusa w okresie przedświątecznym

Na zakończenie, papież zachęcił do refleksji nad tym, jak w naszym codziennym życiu możemy być świadkami światła Chrystusa, zwłaszcza w dniach prowadzących do Bożego Narodzenia i poza nimi. “Niech Maryja, zwierciadło świętości, pomoże nam być ludźmi, którzy odbijają Jezusa, światło przychodzące na świat”.

Błogosławieństwo Dzieciątka Jezus

Papież Franciszek pozdrowił liczne rodziny z dziećmi, które przyniosły małe figurki Dzieciątka Jezus, aby zostały pobłogosławione w tym dniu, znanym jako “Niedziela Bambinelli”. Jest to tradycja zapoczątkowana przez św. Papieża Pawła VI ponad pięćdziesiąt lat temu.

Podobne wiadomości

Popularne tematy