sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaReligiaStolica Apostolska stanowczo potępia profanację symboli religijnych

Stolica Apostolska stanowczo potępia profanację symboli religijnych

Stolica Apostolska wyraziła swoje stanowcze potępienie dla profanacji symboli religijnych. W oświadczeniu wydanym podczas 53. Sesji Rady Praw Człowieka na temat powtarzającej się profanacji Koranu w niektórych krajach, przedstawiciel Watykanu, Monseigneur David Putzer, ponownie potwierdził, że wolność wypowiedzi nigdy nie może być używana jako pretekst do pogardy dla innych.

“Profanacja symboli religijnych jest aktem nienawiści, który służy tylko do podżegania do przemocy i podziałów” – powiedział Monseigneur Putzer. “Wszystkie religie zasługują na szacunek i ochronę, a wolność wypowiedzi nie powinna nigdy służyć jako pretekst do obrażania czyjegokolwiek przekonania religijnego”.

Oświadczenie to nawiązuje do niedawnych incydentów, w których Koran, święta księga islamu, był celowo profanowany. Te akty, które wywołały międzynarodowe oburzenie, zostały potępione przez wiele organizacji i instytucji, w tym Radę Chrześcijańską Szwecji i samego Papieża Franciszka.

“Musimy zawsze pamiętać, że prawdziwa wolność nie jest wolnością od odpowiedzialności, ale wolnością do odpowiedzialności” – dodał Monseigneur Putzer. “Wolność wypowiedzi musi zawsze iść w parze z poszanowaniem praw innych, w tym ich prawa do wolności wyznania”.

Stolica Apostolska wezwała wszystkie kraje i społeczności do podjęcia działań w celu zapobiegania takim aktom profanacji i promowania szacunku dla wszystkich religii. “Jest to nie tylko kwestia poszanowania praw człowieka, ale także budowania pokoju i harmonii między różnymi społecznościami i kulturami” – zakończył Monseigneur Putzer.

Podobne wiadomości

Popularne tematy