Choinka żywa czy sztuczna – jaką wybrać?

Jaką choinkę wybrać? Zastanawiasz się, czy choinka żywa będzie lepszym rozwiązaniem? A może jednak warto pozostać przy choince sztucznej? Jeśli masz problem z podjęciem ostatecznej decyzji, sprawdź wady i zalety obu rozwiązań.

  1. Choinki żywe świąteczne – zalety i wady

  2. Sztuczna choinka – dlaczego warto?

  3. Czy jodła kaukaska sprawdzi się jako naturalne drzewko świąteczne?

Aby mieć pewność, że ostatecznie wybierzesz odpowiednią choinkę, koniecznie zapoznaj się z wadami i zaletami choinek żywych oraz sztucznych. W niniejszym artykule przedstawiamy również, jakie choinki żywe będą najlepszym rozwiązaniem, jeśli już zdecydujesz się na tę opcję. Jeśli szukasz optymalnej choinki na zbliżające się święta Bożego Narodzenia, zapraszamy do lektury!

Choinki żywe świąteczne – zalety i wady

Żywe choinki cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swój świeży wygląd i zapach. Ten ostatni parametr nie dotyczy oczywiście każdego drzewka, bo na przykład jodła takiego zapachu nie wydziela. Żywa choinka to gwarancja niezwykłego klimatu, czego brakuje rozwiązaniom sztucznym. Ponadto prawdziwe drzewko świąteczne jest także bardziej ekologiczne. Jeśli kupimy choinkę z nieuszkodzoną bryłą korzeniową, bez problemu będziemy mogli przesadzić ją do naszego ogródka. W sytuacji natomiast, gdy nie możemy tego uczynić, również utylizacja drzewa naturalnego jest bardziej ekologiczna niż sztucznego.

Do wad choinek żywych zalicza się głównie igliwie, które opada. Ponadto cena – nawet jeśli znajdziesz żywą choinkę tańszą od sztucznej, to skazujesz się na konieczność kupowania co roku nowego drzewka. Sztuczna choinka jest rozwiązaniem, które wykorzystuje się latami.

Żywa choinka ma jeszcze jedną wadę – może być niebezpieczna dla niektórych domowych zwierząt. W tej kwestii należy uważać, by nasz pupil nie zjadł igieł, które opadły na ziemię. Szczególnie gdy nie jesteśmy pewni, czy drzewko nie zostało wcześniej czymś spryskane. Mamy tu na myśli zarówno środki, których celem jest poprawienie wyglądu drzewka, jak i preparaty gwarantujące mu odpowiednią ochronę.

Sztuczna choinka – dlaczego warto?

Sztuczne choinki to trwalsze rozwiązania, które przetrwają nawet kilkanaście lat. To wiąże się ze sporą oszczędnością, ponieważ nie musimy kupować co roku nowego drzewka świątecznego.

Do wad zalicza się przede wszystkim ekologię. Produkcja choinek sztucznych oraz ich utylizacja mocno obciążają nasze środowisko. Proces produkcyjny jest energochłonny, a sam recykling – jak się okazuje – wręcz niemożliwy. Plastikowe drzewo wykonane z PCV oraz metalu rozkłada się nawet 400 lat! Jeśli zależy Ci na ekologii, żywa choinka będzie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Nie tylko ulegnie szybciej biodegradacji, ale można także ją przesadzić do ogrodu. I jeśli się przyjmie, podziwiać ją przez kolejne lata. Dotyczy to głównie żywych drzewek, które od początku rosło w doniczce. Wykopana choinka, w której przycięto korzenie, się nie przyjmie ze względu zniszczoną bryłę korzeniową.

Czy jodła kaukaska sprawdzi się jako naturalne drzewko świąteczne?

Świerk nie jest jedynym drzewkiem, które wykorzystuje się jako drzewko świąteczne. Wielu zainteresowanych klientów żywą choinką zamiast świerka kupuje jodłę kaukaską. W porównaniu do tych pierwszych jodła kaukaska jest dużo bardziej wytrzymała. Nierzadko też ma ładniejszy wygląd – rozłożysty dół, odpowiednio węższy wierzchołek i szerokie, długie igły w kolorze ciemnozielonym. Jodła kaukaska wyróżnia się także bardziej gęstym i przede wszystkim regularny pokrój.

Zaletą jodły kaukaskiej jest również to, że zaschnięte igły nie opadają, jak w przypadku innych drzewek świątecznych. Dzięki temu jodłę możemy wykorzystać jako ozdobę znacznie dłużej niż na przykład świerk – nawet do dwóch miesięcy!

Jodła ma bardzo szlachetny wygląd. Samo ubieranie drzewka nie sprawia problemów, ponieważ igły są odpowiednio miękkie i elastyczne. Z tego też powodu jodłę często poleca się tam, gdzie mieszkają małe dzieci. Kaukaska jodła to także świetne rozwiązanie dla alergików. Drzewko tego rodzaju nie wydziela żadnych zapachów. I chociaż w porównaniu z innymi rozwiązaniami jest stosunkowo drogie, to jednak warto zainwestować w jodłę kaukaską, jeśli zależy nam na żywej choince. Bez względu na to, czy wybierzesz sztuczne drzewko, czy żywe choinki świąteczne, pamiętaj o odpowiednim przystrojeniu.