sobota, 1 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaStanowcza deklaracja papieża Franciszka: ekskomunika dla mafiosów

Stanowcza deklaracja papieża Franciszka: ekskomunika dla mafiosów

Nieugięta postawa Kościoła w obliczu zła

Papież Franciszek, w swoim ostatnim liście, wyraził stanowczą postawę Kościoła wobec osób podążających drogą zła, szczególnie mafiosów. Podkreślił, że osoby te nie są w komunii z Bogiem i są ekskomunikowane. Wskazał na organizacje mafijne takie jak sycylijska Cosa Nostra, neapolitańska Kamorra czy kalabryjska ‘Ndrangheta, jako całkowicie sprzeczne z nauczaniem Ewangelii.

Pamięć o księdzu Pino Puglisi

W liście, papież Franciszek odniósł się do postaci księdza Pino Puglisiego, który został beatyfikowany jako męczennik. Ksiądz Puglisi był znany ze swojej działalności wychowawczej, mającej na celu ochronę młodzieży przed wpływem mafii. Został zamordowany przez Cosa Nostrę w dniu swoich 56. urodzin. Proces beatyfikacyjny rozpoczął papież Jan Paweł II w 1999 roku, a ksiądz Puglisi został ogłoszony błogosławionym w 2013 roku.

Echa słów świętego Jana Pawła II

Papież Franciszek przypomniał również słowa św. Jana Pawła II, które padły w Agrigento na Sycylii w 1993 roku. Polski papież wówczas stanowczo potępił działalność mafii, wzywając do nawrócenia i przestrzegając przed sądem Bożym. Te słowa, wypowiedziane w imię Chrystusa, miały na celu podkreślenie niezgodności działań mafijnych z prawem Bożym.

Papież Franciszek, kontynuując linię swoich poprzedników, wyraźnie podkreśla, że działalność mafijna jest całkowicie sprzeczna z wartościami chrześcijańskimi. Jego słowa są wyrazem determinacji Kościoła w walce z przestępczością i złem, a także przypomnieniem o konieczności ochrony młodzieży przed negatywnymi wpływami. Postać księdza Pino Puglisiego stanowi przykład odwagi i poświęcenia w obronie najwyższych wartości, a przypomnienie słów św. Jana Pawła II jest potwierdzeniem ciągłości nauczania Kościoła w tej kwestii.

Podobne wiadomości

Popularne tematy