Sekretarz Generalny Rady Starszych Muzułmanów, sędzia Mohamed Abdelsalam, podkreśla wpływ przywódców religijnych na globalne działania na rzecz klimatu podczas Globalnego Szczytu Wiary w Abu Zabi przed COP28.
Globalny Szczyt Wiary w Abu Zabi
Odbywający się w tym tygodniu Globalny Szczyt Wiary w Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie, ma na celu zwrócenie uwagi na “szkodliwy wpływ zmian klimatu” oraz “rolę, jaką przywódcy religijni mogą odegrać w mobilizacji swoich społeczności”, aby wspólnie działać na rzecz globalnego klimatu – mówi sędzia Mohamed Abdelsalam.
Wkład religii w działania na rzecz klimatu
Szczyt Globalnych Przywódców Wiary w dziedzinie działań na rzecz klimatu gromadzi ważne postacie religijne z całego świata, aby “pokazać światu wizję i wkład różnych wiar i przywódców religijnych w walce ze zmianami klimatu”, wyjaśnił sędzia Abdelsalam.
Rola przywódców religijnych
“Przywódcy religijni na całym świecie mają wpływ i odgrywają bardzo ważną rolę w globalnych działaniach na rzecz klimatu”, powiedział sędzia Abdelsalam. Podkreślił on, że wszyscy przywódcy religijni mają “etyczną i religijną odpowiedzialność i obowiązek… kierować społecznościami i podejmować inicjatywę, pokazując im przykład jedności wobec tego globalnego zagrożenia”.
Papież i Wielki Imam
Sędzia Abdelsalam wskazał zarówno papieża Franciszka, jak i Wielkiego Imama Al-Azhar, Ahmeda Al-Tayeba, jako przywódców religijnych, którzy dostarczyli “inspirującego przykładu i wzoru dla wielu przywódców religijnych na całym świecie”.
Papież na COP28 – wyjątkowy, niezwykły, bezprecedensowy
Pytany o decyzję papieża o osobistym udziale w COP28, sędzia Abdelsalam opisał uczestnictwo papieża Franciszka jako “wyjątkowe, niezwykłe i bezprecedensowe w historii konferencji COP”.