niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaReligiaPapież przybywa do Mongolii, by odwiedzić "lud wielkiej kultury"

Papież przybywa do Mongolii, by odwiedzić “lud wielkiej kultury”

Przybycie do Ułan Bator

Papież Franciszek przybył do stolicy Mongolii, Ułan Bator, rozpoczynając swoją 43. międzynarodową Podróż Apostolską, która zakończy się 4 września. Podczas lotu do Mongolii, nazywanej przez niego “krainą ciszy”, Papież rozmawiał z dziennikarzami na pokładzie samolotu, opisując kraj jako “tak rozległy, tak wielki”.

Uroczyste powitanie

Na międzynarodowym lotnisku Czingis Chana w Ułan Bator, Papieża przywitał Monsignor Fernando Duarte Barros Reis oraz Ambasador Mongolii przy Stolicy Apostolskiej, pani Davaasuren Gerelmaa. Podczas krótkiej ceremonii powitalnej młoda Mongołka w tradycyjnym stroju podała Papieżowi kubek z “Aaruul” – gotowanym jogurtem, symbolizującym kulturę koczowników Mongolii.

Telegramy Papieskie

Jak to jest tradycją podczas jego Podróży Apostolskich, Papież Franciszek wysłał pozdrowienia liderom każdego kraju, nad którym przelatywał. W jednym z telegramów do Prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpinga, Papież napisał: “Przesyłam pozdrowienia i dobre życzenia dla Waszej Ekscelencji i ludu Chin, gdy przelatuję przez przestrzeń powietrzną waszego kraju w drodze do Mongolii.”

Kościół w Mongolii

Mongolia, kraj, który Papież postanowił odwiedzić podczas swojej 43. Podróży Apostolskiej za granicą, jest drugim co do wielkości krajem bez dostępu do morza na świecie. Po 70 latach komunistycznego reżimu, Mongolia przeszła pokojową rewolucję w 1990 roku i ustanowiła wielopartyjną demokrację. Dziś w Mongolii jest nie więcej niż 8 parafii i około 1 500 ochrzczonych katolików.

Problem z wizami

Jednym z problemów, których misjonarze mają nadzieję, że zostanie poruszony w wyniku wizyty Papieża, są wizy, które potrzebują, aby móc żyć i pracować w kraju. Pomimo ich zaangażowania w usługi społeczne, misjonarze otrzymują tylko krótkoterminowe wizy.

Status Mongolii wolnej od broni jądrowej

W świecie rozdartym wojną i zagrożeniem katastrofą nuklearną, Mongolia dumnie podtrzymuje swój “status wolny od broni jądrowej”.

Wyzwanie środowiskowe

Wizyta Papieża w Mongolii ma miejsce w momencie, gdy przygotowuje on drugą część swojej encykliki, Laudato si’: O trosce o wspólny dom. Mongolia ma ważną rolę do odegrania w środowiskowych wyzwaniach naszych czasów.

Podobne wiadomości

Popularne tematy